Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Zásoby ropy v USA výrazně klesly a ropa vystřelila vzhůru

Ceny ropy v průběhu seance stagnovaly po včerejším prudkém nárůstu. Vše změnilo zveřejnění zásob ropy a ropných produktů v USA v 16:30. Texaský benchmark WTI přidal během půlhodiny po zveřejnění téměř 4 %. Cena se odrazila od 44 dolarů až k úrovni 45,84 dolarů za barel. Brent kulminoval až nad hladinou 47 dolarů za barel.

Následující graf zobrazuje aktuální reakci na ropě WTI (oranžová) v prvních minutách po zveřejnění, která je vysoce nad pásmem průměrných reakcí s pravděpodobností 1 směrodatné odchylky v posledním roce. Je výrazně vyšší, než v případě posledních dvou zveřejnění. Zároveň se jedná o druhou nejprudší reakce v tomto roce.

crsld

Zásoby ropy klesly v USA dle EIA v minulém týdnu o 3,41 mb na celkových 540 mb při očekávání růstu zásob o 0,75 mb. Byl tak zaznamenán první pokles zásob za posledních 5 týdnů a třetí v tomto roce. Obchodníky (v narážce na prudký vzestup cen ropy) příliš nezajímalo prudké zvýšení zásob o 1,52 mb v oklahomském Cushingu, které vystoupaly na historický rekord ve výši 67,8 mb. Plná kapacita Cushingu, kde se vytváří ceny ropného benchmarku WTI, se v současnosti odhaduje na 71 – 72 mb.

klsd

Důležitá je také další reportovaná ztráta americké produkce, která v minulém týdnu klesla na 8,8 mbpd. Jedná se o nejnižší hodnotu od září 2014. Zároveň se jednalo se už o devátý pokles produkce v řadě a patnáctý z posledních 16 týdnů.

Ceny ropy navázaly na odpolední vzestup, za kterým stojí problémy s těžbou ropy v Nigérii. Společnosti Royal Dutch Shell a Chevron evakuují své zaměstnance kvůli bezpečnostním hrozbám. Současně jsou hlášeny poškození důležitých ropovodů. Dle odhadů se produkce země sníží o pětinu, což znamená přibližně 400 tisíc barelů ropy denně.

Ropa Brent v těchto seancích vytváří zajímavý býčí cenový pattern „zlatý kříž“, jak se přezdívá protnutí 200 – denního a 50 – denního klouzavého průměru. Naposledy se 50 – denní průměr nacházel nad 200 – denním v září 2014. Texaský benchmark WTI už protnul tyto klouzavé průměry v úterý. Na graf se můžete podívat na našem účtu na Twitteru.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: