Webové aplikace jsou definovány jako aplikace softwarového inženýrství, které jsou poskytovány z webového serveru uživatelům prostřednictvím počítačové sítě. Užívají se pro implementaci informačních systémů, databázových aplikací, analytických systémů pro hodnocení dat, internetových obchodů, online aukcí, ale také třeba free emailů, diskusních fór nebo webových blogů.
Nedocenitelnou výhodou webových aplikací je fakt, že není potřeba mít na počítači nainstalovaný konkrétní software, často finančně velmi nákladný, včetně upgrade.
Přístup k webovým aplikacím a datům v nich již obsažených je zpravidla možný po zadání uživatelského jména a hesla, tím je zajištěna jednoznačná identifikace uživatele. Nejslabším článkem, jak už to bývá, je lidský faktor, přesněji zvolené heslo. To musí být dostatečně silné. Většina webů uživatele na slabé heslo upozorní již při jeho prvním zadávání. Je-li heslo silné a průběžně se mění, nemusí se nikdo o svá data obávat.
Výhody webových aplikací
Aplikace bývají poskytovány bezplatně nebo jsou zpoplatněny s ohledem na počet uživatelů, resp. velikost prostoru pro uložení dat. Počet počítačů či jiných zařízení, ze kterých se k aplikaci přistupuje, naopak zohledněn není. Současně uživatel není závislý při složitějších operacích na výkonu počítače, vše je zpracováváno na vzdáleném serveru, uživateli postačí počítač s webovým prohlížečem.
Data jsou přístupná všude tam, kde je možnost připojení k internetu, ať už pevným připojením, prostřednictvím mobilní sítě nebo bezdrátové sítě. Rovněž nezáleží na tom, zda se uživatel připojuje z počítače, tabletu nebo třeba z mobilního telefonu. Důležitou výhodou je sdílení dat s jinými, předem definovanými uživateli a možnost týmové práce.
Data jsou ukládána mimo kanceláře a prostory uživatelů, takže například při vyloupení, požáru nebo živelné katastrofě jsou v bezpečí.