Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Výrobní sektor eurozóny je na tom nejlépe od začátku roku 2014

Markit dnes zveřejnil finální listopadové výsledky PMI pro evropský výrobní sektor a potvrdil, že se kondice evropské ekonomiky i nadále zlepšuje. Kompozitní index PMI vystoupal v listopadu na 53,7b., když mu v růstu pomáhá hlavně velmi dobrá kondice výrobního sektoru ve středu a na severu Evropy, kde tamní průmysl těží jak z oživení světové ekonomiky, tak z levnějšího eura, které od začátku minulého měsíce ztratilo na páru s dolarem více než pět a půl procenta.
untitled

Velmi dobrá čísla přicházejí hlavně z Nizozemska a Rakouska, kde je index PMI nejvýše za posledních 35 a 66 měsíců. Zlepšení je ale vidět napříč celou eurozónou s výjimkou Řecka, kde zůstává PMI i nadále v pásmu kontrakce pod hranicí 50b.

untitled1

Markit dnes zveřejnil také výsledky pro Británii, kde se po silném růstu z minulých měsíců PMI tentokrát propadl z velmi slušných 54,3b na 53,4b., což je ale stále na úrovních, které dosahuje index aktivity výrobního sektoru v eurozóně. Nižší hladinu indexu má podle Markitu na svědomí zmírnění tempa růstu produkce a nových objednávek, které v minulých měsících výrazně zesílily poté, co začalo být zjevné že bezprostřední dopady výsledku referenda o vystoupení z EU Británie téměř nepocítí.

untitled2

Zatímco evropská měna zveřejněné výsledky přijala poměrně vlažně, libra se po jejich zveřejnění dostává pod mírný tlak. Obchodníci však čekají především na americká data v podobě dnešních výsledků ISM (16 hod.) a na zítřejších výsledků NFP.
untitled3

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: