Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: VIX klesl na své efektivní dno. Trhy by před sebou měly mít dva velmi klidné týdny

Máme za všechny důležité fundamenty letošního roku a nezbývá než konstatovat, že žádná zpráva z poslední doby nebyla dostatečně špatná na to, aby zlomila vůli obchodníků nakupovat akcie a ostatní riziková aktiva. Poslední dva týdny přitom nebyly výjimkou. Italské referendu, zasedání ECB a zasedání Fedu důvěru v růst na akciovém trhnu ani v nejmenším nepodlomily a indexy v Evropě i v USA dál postupně navyšují svá již tak vysoká ocenění. Pozoruhodná je hlavně Amerika, kde se Dow Jones přiblížil ke hranici 20 tis. bodů, díky čemuž vystoupal od začátku minulého měsíce o neuvěřitelných 10 %. S&P500 s přehoupl přes hranici 2 200 dolarů a v cestě na vyšší úrovně mu nyní stojí pouze jeho mírná překoupenost, která ale ještě není extrémní a která se dá po několikaměsíčním bočním trendu stále docela tolerovat.
untitled2

Nástrahy posledních dvou měsíců tak finanční trhy zvládly s až nečekanou lehkostí. Další dva týdny by na trzích měly být navíc díky svátkům velmi klidné, což přispívá k výraznému pádu implikované volatility napříč většinou finančních aktiv. VIX se proto na spotu vrací na dosah svého efektivního dna pod hranici 13b. a i když může v extrémních případech klesnout ještě o bod až dva, prostor k jeho dalšímu pádu je dnes téměř vyčerpán.
untitled1

Minulý týden jsme přerolovali z prosincového na lednový kontrakt, díky čemuž se cena VIXu v naší platformě vyhoupla z 13b. až nad hranici 15b. Celý tento týden se lednový futures na těchto úrovních držel, což by pro další dva týdny mohlo pro obchodníky sportující VIX výhodou. Vzhledem k absenci rizik a důležitých fundamentů tak podle nás nyní existuje docela slušná šance, že by s pomocí vánočních svátků mohl do konce roku lednový VIX klesat postupně zpět ke spotové ceně v okolí 13b.
untitled3

Co se ocenění dalších futures kontraktů týká, nezaznamenali jsme od minulého týdne ani u jednoho žádnou změnu v ocenění a ceny všech kontraktů na VIX od ledna 2017 do srpna 2017 zůstávají na úrovních z minulého pátku.
untitled

Co sedy s VIXem do nadcházejících dvou týdnů? Závažnější korekci na akciovém thru nečekáme, takže počítáme na trzích i nadále s velmi nízkou úrovní volatility. Pokud korekce přijde, bude pravděpodobně jen krátkodobá a spíše jen technického charakteru, což by pro obchodníky shortující volatilitu mohlo představovat zajímavou příležitost. Shortování VIXu na současných úrovních nám sice fundamentálně dává smysl, je ale pravdou, že potenciální zisk není nijak oslnivý a je tedy na každém zda zváží shortovat VIX nyní, nebo raději konzervativně počká na případný růst volatility, který by pro short VIX strategii vytvořil přeci jen o něco více komfortní polštář a větší risk-to-reward poměr. Long VIX strategie nám za těchto okolností atraktivní nepřipadá a domníváme se, že s ní budou obchodníci vyčkávat až do příštího roku.

 

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: