Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Po divokém začátku měsíce se situace normalizuje. Začíná čekání na další korekci

Po dvou týdnech nastal čas podívat se opět trochu zblízka na situaci na VIXu. Index volatility akciového indexu S&P500 se v minulých dvou týdnech vrátil zpět na zem, k čemuž přispěla stabilizace na akciových trzích, která byla následována dokonce růstem S&P500 na nové historické maximum. Růstové momentum amerických akcií není nijak přesvědčivé a na současný růst S&P500 lze jen stěží nahlížet jako na něco, co by mělo být začátkem nové nákupní horečky. Tu však volatilita k udržení se na nízkých hodnotách  nepotřebuje a bohatě tak zatím postačí, že z trhů po prezidentských volbách zmizela zjevná rizika. S&P500 má nyní sice z technického hlediska prostor k růstu otevřený, náš výhled pro americké akcie ale zůstává neutrální a dál počítáme s konsolidací v bočním trendu, i když možná na poněkud zvýšených úrovních.
untitled3

Spotový VIX se díky tomuto klidném prostředí propadl až zpět pod hranici 13b. a i když může jít ještě o bod níže, současné úrovně již více méně lze považovat za efektivní dno volatility.
untitled1

Cena prosincového kontraktu je aktuálně o přibližně 1,3b. nad spotem, což je dáno rizikovou přirážkou spojenou s nejistotou vývoje na trzích mezi dneškem (spot) a dobou expirace prosincového kontraktu.
untitled2

Graf níže zachycuje, jak výraznou změnou si v posledních třech týdnech prošla spotová volatilita a jednotlivé futures kontrakty na VIX. Zatímco v porovnání s minulým týdnem se celkový profil volatilty příliš nezměnil, proti situaci ze začátku měsíce jsme dnes z hlediska volatility na zcela odlišném a nesrovnatelně klidnějším trhu.
untitled

Trhy jsou tedy beze strachu a klíčovou otázkou je nyní kdy strach znovu dostanou. My zatím žádná bezprostřední rizika nevidíme a i když je mohou nové okolnosti v budoucnu přinést, do dalších týdnů prozatím počítáme s tím, že by měla být volatilita ve srovnání s minulými měsíci v průměru podstatně nižší. Dočkáme-li se jejího růstu, měl by být proto spojen s jen technickými korekcemi, které sice mohou přijít kdykoli, většinou ale rychle odezní a nemají za následek tak silný růst volatility, jakého jsme mohli být svědky začátkem tohoto měsíce. Situace se tedy normalizuje, což znamená, že by se VIX v případě jednorázových technických korekcí mohl na kratší dobu vracet k úrovním v okolí 17 – 19b.

Short VIX strategii proto za současné situace považujeme za zbytečně rizikovou. Risk reward poměr není atraktivní a riziko náhlého růstu volatility je příliš vysoké na to, aby kompenzovalo malé zisky, kterých může tato strategie dosáhnout v případě, že trhy zůstanou klidné a cena futures bude klesat pouze díky postupnému přibližování doby expirace. Konzervativní obchodníci tedy podle nás budou spíše vyčkávat na lepší příležitost k shortování VIXu, zatímco agresivní obchodníci začnou na současných úrovních VIX longovat v očekávání náhlé technické korekce a růstu spotové volatility zpět k úrovním v pásmu mezi 17 – 19b.

Příští týden bude velmi bohatý na data a čeká nás také důležité zasedání zemí OPEC, které může být pro volatilitu potenciálně největším ( i když stále spíše malým) rizikem. Pozor také na páteční výsledky z pracovního trhu, i když i jejich případě bude konečný dopad na volatilitu velmi pravděpodobně pouze marginální.

 

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: