Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Obchodníci s volatilitou čekají na další korekci. Pokud příjde, bude pravděodobně znovu jen technická

Po klidných dvou posledních týdnech minulého roku se v novém roce vracíme zpět k tématu volatility. Nejprve ale malé shrnutí toho, co se z hlediska volatility na trzích koncem roku událo. Překvapen byl asi málo kdo a situace na VIXu se vyvíjela podle našeho očekávání. Konec prosince je tradičně nejklidnějším obdobím v roce a minulý rok nebyl výjimkou. Akciový index S&P500 zakončil rok v podstatě na úrovni historického maxima na dosah 2270 dolarů, kde se drží dodnes.
untitled3

Obchodování s volatilitou ale příležitost i tak přineslo. Jedna velmi zajímavá se naskytla koncem roku, kdy americké akcie na minimálních objemech začaly lehce klesat, což pomohlo spotové volatilitě vyhoupnout se nad 14b., zatímco lednový kontrakt (v platformě) vystoupal až nad hranici 15b.
untitled
Spotová volatilita (žlutá) a vs. aktivní futures kontrakt na VIX (bílá)

Růst volatility přišel bez jakéhokoli dodatečného fundamentu a v období naprostého klidu. Jednalo se tedy o čistě technickou korekci, která navíc proběhla před tímto týden, který měl být sám o sobě na zásadní události opět poměrně chudý. Právě tyto zdánlivě nevýznamné a ničím nevyvolané korekce jsou přitom podle našeho názoru jednou z nejzajímavějších příležitostí, která je pro obchodníky častokrát atraktivnější, než shortování prudkého růstu volatility, který je často vyvolán nevyzpytatelnou změnou fundamentu.

Jak ukazuje obrázek výše, volatilita v minulých dnech začala znovu klesat a situace se vrací do normálu. Spotová volatilita je znovu na svém efektivním dně a podobná situace panuje také na trhu s futures. Lednový kontrakt se drží v okolí pouhých 13b. a velmi nízké je ocenění také v případě únorového kontraktu, na který jsme rolovali včera a jehož cena se aktuálně pohybuje v okolí 14.8b.
untitled1
Ocenění futures na VIX z minulého týdne a dneška. Únorový kontrakt se aktuálně obchoduje na 14,8b.

Jaká tedy může být vhodná strategie do dalšího týdne? Long VIX strategie může být díky velmi nízké úrovni implikované volatility zajímavá pro obchodníky, kteří si chtějí za relativně malý peníz koupit „opci“ na to, že vysoká míra optimismu na trzích začne konečně polevovat a trhy se dočkají alespoň technické korekce. Pravděpodobnost velkého pohybu na akciích sice není vysoká, pokud se jej ale dočkáme, odměna pro obchodníky nakupující volatilitu může být značná. Short VIX strategie nám v současnosti smysl nedává. Volatilita je příliš nízká a risk-to-reward poměr proto není dostatečný. Obchodníci, kteří chtějí volatilitu prodávat, proto podle nás udělají lépe, když budou stranou vyčkávat na případnou korekci.

Co se výhledu do příštího týdne týká, čekáme spíše poklidné obchodování, které přinese opět jen minimum důležitých fundamentů. Ocenění akcií je ale vysoké a korekci samozřejmě nelze vyloučit. Pokud bychom se ji v příštím týdnu skutečně dočkali, bude velmi pravděpodobně pouze technického charakteru, což by obchodníkům shortující volatilitu mohlo nabídnout další zajímavou příležitost.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: