Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Co čekat v pondělí od trhů po italském referendu?

Dnešní volatility report spojíme s Italským referendem, které by mělo být pro finanční trhy letos posledním potenciálně rizikovým fundamentem. Rok 2016 je zatím rokem velkých překvapení a vzedmutí vlny odporu proti establishmentu. Dokázalo to britské referedum, dokázaly to americké volby a bude zajímavé sledovat, zda to do třetice dokáže také referendum v Itálii. Jde v něm o hodně. Současný premiér Matteo Renzi chce docílit změny ústavy, aby posílil roli parlamentu na úkor senátu a změnil tak od konce druhé světové války zavedené pořádky, kdy mají obě komory rovnocenné pravomoci a žádný zákon nelze schválit bez jejich vzájemného souhlasu. Renzi s výsledkem referenda spojil svou premiérskou funkci a trh se tak právem obává, že by mohla být v ohrožení i rekapitalizace italského bankovního sektoru.

Podle většiny průzkumů si tábor odpůrců referenda drží stabilní náskok v rozmezí dvou až čtyř procent. Neúspěch referenda a následné odstoupení Renziop je tedy rozhodně reálnou variantou. Jak by na tuto skutečnost mohly finanční trhy reagovat? Asi nikoho nepřekvapí, že se proti největším pohybům obchodníci snaží pojistit zejména na italských akciích. V úterý jsme na xPulsu informovali o výrazném růstu implikované volatility na italském akciovém indexu, která se vyhoupla až na 35 %, což signalizovalo, že se obchodníci zajišťují proti pádu akcií, který by mohl dosahovat až deseti procent. Od té doby se situace na italských akciích nepatrně zklidnila, i když volatilita dál zůstává nad 30% hranicí.
untitled2

Značné změny sentimentu jsme ale svědky během posledních pár dnů na euru, kde začala implikovaná volatilita prudce narůstat. Například na měnovém páru EURUSD se vystoupala včera týdenní implikovaná volatilita krátce až na 18 %. Je tedy vyšší než v případě amerických prezidentských voleb a pohybuje se na podobných úrovních, jakých dosahovala pár dnů před britským referendem. Trh tedy v posledních dnech výrazně zbystřil a aktuálně se obchodníci na EURUSD připravují na cenový gap, který by mohl dosahovat v pondělí dvou a půl procenta – tedy přibližně 260 pipů.

untitled

Tyto pohyby samozřejmě nejsou garantovány. Vysoká úroveň implikované volatility však signalizuje, že se značná část trhu před podobnými výkyvy začíná zajišťovat a zkušenost z minulých měsíců potvrzuje, že je implikovaná volatilita užitečným indikátorem pro hrubé predikce reakce trhu na podobné očekávané události. Nutno také dodat, že se takto výrazné gapy týkají především scénářů, které jsou pro trhy negativní, což v případě italského referenda znamená nepřijetí návrhu na ústavní změny.

Co na italské referendum ostatní trhy? Překvapivě zatím nic moc. Za pozornost podle nás stojí hlavně nízká úroveň implikované volatility v USA a v Německu. Například na DAXu jsme dnes stále na pouhých 21 %, zatímco VIX se sotva přehoupl přes hranici 14 %. Oba indexy jsou tedy výrazně pod úrovněmi, kterých dosahovaly minulý měsíc před prezidentskými volbami a u obou indexů lze říci, že se stále jedná o spíše běžnou úroveň volatility.

untitled1

Obavy z referenda jsou tedy zatím docela izolované a týkají se hlavně eura a italských akcií, kde můžeme být v pondělí svědky vysoce nadprůměrných cenových gapů. Na ostatních trzích jsou gapy sice pravděpodobné také, neměly by být ale zdaleka tak velké a obchodníci by si s nimi mohly relativně brzy poradit.

A co čekat od trhů do dalších dnů po referendu? Brexit i prezidentské volby jasně ukázaly, že po prvotním šokovém přizpůsobení následuje rychlé zklidnění. Volatilita se vrací zpět a trhy se zaměřují na nová témata. Nemáme dnes  důvod se domnívat, že tomu bude příští týden jinak a i když je italské referendum v dlouhém horizontu potenciálně velmi důležité nejen pro Itálii ale i Evropu, změna celkově velmi klidného sentimentu na trzích podle našeho názoru není příliš reálná a proto očekáváme, že se trhy vrátí poměrně rychle zpět do zajetých kolejí.

 

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: