Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Čekání na další technickou korekci

Americký index S&P500 nám v posledních dnech tak trochu uvízl v trojúhelníkové formaci, ze které se zatím nedokázal vymanit. Velmi brzy z ní sice bude muset vystoupit, zatím však pokračuje ve ztenčujícím se bočním trendu, což je ideálním podhoubím pro nízkou volatilitu. S&P500 tak dál zůstává přibližně dvě procenta od historického maxima v okolí ceny 2 150 USD.
untitled2

VIX díky tomu nemá téměř žádný důvod k růstu. Trhy jsou klidné a důležitá data stále nepřichází. Šance že sazby v USA vzrostou ještě během tohoto roku sice pomalu stoupají, trh je s touto možností ale zdá smířen a potenciální utažení měnové politiky jej zatím příliš netrápí. Obzvláště pak ne v případě, kdy ECB, Bank of Japan a Bank of England pumpují na trhy společně více likvidity, než všechny tyto centrální banky (+ Fed) kdykoli předtím od roku 2009. Trhy pod sebou tedy mají i nadále velmi měkký polštář a důvodů k výprodejům a růstu VIXu je proto v poslední době naprosté minimum.
untitled1

Říjnový kontrakt na VIX díky tomu mírně klesá, a to zejména díky jeho časové složce a postupnému přibližování se spotové ceně. Short VIX strategie proto v uplynulých dnech byla výdělečná, i když díky nízké úrovni volatility z minulého týdne také docela riziková.
untitled3

Příští týden nás čeká přerolování na listopadový kontrakt jehož cena se aktuálně pohybuje na 16,5b., což je o 0,6b. pod jeho cenou z minulého týdne. Jak ukazuje graf níže, podobného pádu se v minulých dnech dočkaly také kontrakty se vzdálenější expirací.
untitled

Co se výhledu do příštího týdne týká, vzhledem k blížícímu se rolování je potřeba již nyní zaměřit se na cenu říjnového kontraktu. Ten na ceně 16,5b. podle nás není příliš atraktivní. Pokud by situace na trzích zůstala celý příští měsíc podobně klidná, nabízí short VIX strategie prostor pro zisk ve výši dvou až tří bodů, což sice není málo, je však otázkou, zda tento risk stojí za riziko, kterému se obchodníci na short pozici vystavují. Minulý měsíc se VIX na spotu krátce dostal bez zjevné příčiny až ke hranici 20b. a právě tyto momenty jsou podle nás pro short-VIX strategii vhodnější.

Příští týden sice přinese několik zajímavých fundamentů (zejména v pátek v z USA),trhy ale na data poslední dobou příliš nereagují. Žádný větší pohyb, který by převyšoval rámec standardní technické korekce, proto od akciových trhů nečekáme.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: