Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

USD/JPY už klesá 4 týdny v řadě, čeká se na průraz stovky

Teprve podesáté za posledních 10 let se daří posilovat japonskému jenu na páru s americkým dolarem 4 týdny v řadě. Dosavadní oslabení páru USD/JPY o 1,1 % v tomto týdnu dává docela slušnou jistotu, že předběžný výsledek bude dnes potvrzen. Sázky na oslabení jenu dávají z mnoha pohledů smysl, zatím ale zůstávají nevyslyšeny. Pár aktuálně bojuje s technickou bariérou na hodnotě 100. Bez zásahu vlády nebo centrální banky se zdá být jeho další pokles nevyhnutelný.

usdjpyss

Také se zřetelné, že silné momentum nepolevuje. USD/JPY oslabuje posledních 5 seancí v řadě a dnešní korekce je zatím pouze marginální. Přestože pokusů dostat se pod stovku jsme tady měli v poslední době více, tak se páru ve čtvrtek podařilo uzavřít pod touto hladinou poprvé od konce roku 2013. A aby těch „příznivých“ statistik nebylo málo, tak jen za poslední měsíc posílil JPY o 6 %.

Hlavní fundament zůstává stále stejný. Je jím nečinnost japonské vlády a Bank of Japan, které oproti očekávání trhu dosud nepřestavily žádný výrazný stimul. Dosavadní kroky se ukázaly jako neúčinné. BoJ se po červencovém zasedání odmlčela a proklamace z tamního Ministerstva financí, že situace s posilováním jenu je znepokojivá, už dnes nikoho nedojmou.

Čím dál větší pozornost se přesouvá na americký dolar. Přes relativně pozitivní fundamenty z USA odkládá Fed očekávaný růst sazeb. Ze čtvero zvýšení, které byly v plánu ještě na počátku roku, je aktuálně reálné pouze jedno, a to až v prosinci s aktuální pravděpodobností pod 50 %. Snížení tempa růstu sazeb s sebou nese tlak na oslabování dolaru a pomáhá USD/JPY na nižší hodnoty. Snad poslední záchrana zářijového termínu růstu sazeb je pravidelná schůzka centrálních bankéřů v Jackson Hole v USA na konci srpna.

Včerejší data obchodní bilance z Japonska ukázala nejvyšší meziroční pokles exportů a importů od roku 2009. Důkazy negativního vlivu silného JPY se kupí. Stále více se ale také ukazuje, že dlouholetá praxe neustálého uvolňování měnové politiky má své limity. BoJ má stále sice dostatek prostoru na pořádnou „bazuku“, obchodníci ale už na rozdíl od minulosti vnímají omezení. I pokud by tedy přišel v brzké době nějaký zásah, tak kvůli nedůvěře ve schopnosti BoJ uvolnit dostatečně měnovou politiku by mohl JPY začít opět brzy posilovat. Dalším krokem by byly ty „bájné Helicopter Money“ a na ty je ještě příliš brzo.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: