Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Update k blížícímu se zasedání OPEC aneb Proč je ropa znovu na 45 USD

Když jsme koncem září komentovali výstup z alžírské schůzky OPEC, který se překvapivě dohodl na tom, že se v listopadu dohodne na snížení ropné produkce, optimismem jsme zrovna nehýřili. Trh si však tehdejší zasedání vyložil jako jasný signál, že produkce bude klesat, což pomohlo ropě k okamžitému růstu a rychlému návratu nad hranici 50 dolarů za barel. Uplynul ale měsíc a půl a ropa je dokonce ještě levnější, než koncem září.
untitled1

Zasedání OPEC nás čeká už za dva týdny a dohoda na uvěřitelném snížení produkce s potenciálem měnit nepoměr mezi nabídkou a poptávkou je stále v nedohlednu. Bloomberg včera na toto téma zveřejnil zajímavý článek, ve kterém je docela hezky vykresleno, v jak zoufalém stavu se současná vyjednávání nacházejí. V centru dění jsou samozřejmě i nadále Saúdská Arábie, Irán a Irák. O co přesně ale jednotlivým státům jde a proč se nejsou schopny dohodnout?

  • Saúdská Arábie snižovat produkci rozhodně chce. Levná ropa se jí začíná zakusovat do devizových rezerv a do rozpočtu, který je aktuálně se schodkem 13% HDP hluboce deficitní. Chce však zároveň aby se ke snížení produkce připojily i ostatní země v čele Irákem. Zároveň chce po Íránu, aby konečně zastrpoval vlastní produkci, kterou začal po zrušení mezinárodních sankcí výrazně navyšovat.
  • Irák již delší dobu signalizuje, že je ochoten produkci snižovat. Má to však jeden háček. Zatímco odhady OPEC hovoří o tom, že produkce Iráku dosahuje 4,6 mil. barelů za den (bpd.), oficiální data dodávaná Iráckou stranou hovoří o produkci 4,8 mil. bpd. Irák chce snižovat produkci právě na základě vlastních oficiálních dat, která jsou ale podle některých zástupců OPEC uměle nafouklá, aby si země vytvořila proti snižování produkce polštář.
  • Co se Íránu týká, ten aktuálně těží 3,7 mil. bpd a je ochoten růst produkce zastavit jedině až po dosažení 4 mil. bpd, která podle něj představuje úrovně z dob před uvalením mezinárodních sankcí.

Jediným skutečným tahounem vyjednávání je tak Saúdská Arábie, které ale v její vyjednávací pozici nijak nepomáhá skutečnost, že Rusko stáhlo svůj příslib, že by se v případě dohody OPECu mohlo přidat s vlastním snížením produkce. Budou-li tedy chtít Saúdové dotlačit Írán a Irák ke společné dohodě, nezbude jim pravděpodobně nic jiného, než snížit vlastní produkci více a převzít hlavní díl odpovědnosti na sebe nejen v absolutních ale i také v relativních číslech.

Podle bloombergu je nálada uvnitř OPECu docela pesimistická a asi se ani není čemu divit. Členské země si vzájemně nevěří a vývoj z posledních let jasně dokládá, že kartel při nízkých cenách ropy a klesajícím podílu na světové produkci přestává fungovat. I kdyby se navíc OPEC dohodl na marginálním snížení produkce, negativní fundament na ropě a přebytek nabídky nad poptávkou to stejně nevyřeší. Důvodem přitom není je rostoucí produkce nečlenských zemí (Rusko, USA), ale i samotný OPEC, který díky zklidnění napětí v Libyi a Nigérii zvýšil svou produkci jen od zářijové schůzky o dalších 400 tis. bpd na 34 mil.
untitled

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: