Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Týdenní shrnutí v kostce: Akcie i komodity klesaly, USD zvrátil downtrend

Nálada na finančních trzích byla v tomto týdnu pouze uspokojivá. Květen patří historicky mezi nejméně úspěšné měsíce na akciových trzích, přesto nelze dělat z několika neúspěšných seancí sáhodlouhé závěry. Je pravdou, že důležité důvody k poklesům chyběly. Nejvyšší propady indexů tentokrát postihly Japonsko. Na měnových trzích se dařilo americkému dolaru, na druhé straně propadly komoditní měny v čele s australským dolarem. Na komoditách postihly nejvyšší propady ropu, a to přes mohutné požáry v kanadské Albertě. Ztráty zaznamenaly také drahé kovy.

Z pohledu fundamentů jsme se dočkali několika překvapení. Největší haló způsobila australská centrální banka, která v úterý snížila sazby. Ten samý den zklamal výrobní index nákupních manažerů z Velké Británie, po jehož zveřejnění začala libra prudce korigovat předchozí vzestupy. Data z amerického trhu práce znamenala tentokrát zklamání. Leccos už naznačily středeční negativní výsledky ADP reportu. Nakonec tedy páteční NFP ukázaly na přírůstek 160 tisíc nových pracovních míst – 50 tisíc pod konsenzem a zároveň nejhorší výsledek od října (po revizi) – více zde.

Akcie

Akciové indexy byly v průběhu celého týdne pod tlakem, i když zvláště v jeho závěru dokázaly ztráty postupně korigovat. Jako nejčastější argument horší nálady se zmiňoval strach o další ekonomický vývoj. Data ovšem nenaznačovala, že bychom stáli na prahu ekonomického zpomalení. Situace spíše vypadá tak, že likvidita směřovala v posledních týdnech spíše na komoditní trhy. Navíc před týdnem ve čtvrtek zklamala trhy BoJ, která nenavýšila objemy nákupů na trzích. Nejvyšší ztráty z hlavních indexů zaznamenal v tomto týdnu právě japonský Nikkei.

Příliš se ani nedařilo Evropě. Pod dvouprocentní ztrátu se dostal pouze německý DAX, když se v závěru páteční seance blížil hladině 9900 bodů. Ztráty většiny ostatních indexů překonaly 3 %. Stoxx Europe 600 Index směřoval se ztrátou 3,6 % k nejhoršímu týdennímu výsledku od únorového propadu. Situaci na starém kontinentu ovlivnil negativně silný kurz eura. Wall Street začala páteční obchodování s lehkými ztrátami a ani v předcházejících seancích nemůžeme hovořit o žádných propadech. Index S&P 500 bojoval o 2050 bodů.

akc36

Forex

Na měnových trzích bylo nejdůležitější změnou zastavení výprodeje amerického dolaru. V pátek odpoledne se dolar držel na pozici nejsilnější měny z G10 v tomto týdnu v těsném závěsu s eurem a japonským jenem. Ještě v úterý eurodolar kulminoval své zisky nad hladinou 1,16. Následně mu však pomohly jestřábí komentáře představitelů americké centrální banky Fed. Vysoké zisky neudržela ani britská měna. Libra se na páru s dolarem obchodovala v úterý až nad hladinou 1,4750. Na sklonku týdne se už dostávala k supportu na 1,44 (-350 pips!).

Nejhorší výsledky zaznamenaly komoditní měny v čele s australským dolarem. Úterní překvapivé snížení sazeb na 1,75 % doplnila v pátek RBA snížením inflačního výhledu. To zvyšuje pravděpodobnost dalšího poklesu sazeb v Austrálii už v nejbližších měsících. Nedařilo se ani kanadskému dolaru, který korigoval mohutné posilování z posledních týdnů. K poklesu přispěly negativní výsledky obchodní bilance, trhu práce a pokles cen ropy. V tomto týdnu nelze opomenout ani tureckou liru, která má za sebou nejhorší seance od března 2015. Pár EUR/TRY končil týden v zisku 4,5 % na 3,3440. Propad reagoval na boj o moc na turecké politické scéně.

akc37

Komodity

Komoditní trhy nejprve profitovaly na slabším dolaru, nakonec ovšem nakonec s jeho vzestupem převážily poklesy. Nejvyšší ztráty od počátku týdne vykázala ropa. Cena Brentu kulminovala na sklonku minulého týdne na hladině 48,30 dolarů za barel. Na sklonku tohoto týdne se už obchodovala v okolí 45 dolarů. Trh s ropou se zdá být na rozcestí. Po významných nárůstech už ceně příliš nepomohly ani rozsáhlé požáry v Kanadě, které ohrožují tamní ropnou infrastrukturu.

Pravidelná středeční data z ropného trhu práce v USA odhalila významný pokles produkce ropy (nad 100 tis. barelů denně). Zároveň se ovšem ukázalo, že někteří těžaři zahajují přípravu na obnovení produkce, pokud se ceny udrží u hladiny 50 dolarů za barel. Vývoj v posledních dnech naznačuje, že na ropě se postupně mění sentiment a nastartování další série růstů by se tentokrát mohlo protáhnout.

Po prudkém nárůstu na sklonku minulého týdne měly drahé kovy spíše tendenci k poklesu, a to až do pátečních statistik z amerického trhu práce, které v podstatě vymazaly šance na červnový růst sazeb v USA. Zlato se dostalo až nad 1294 dolarů za barel. Růst samozřejmě z velké části souvisel s pohybem amerického dolaru. Situace na stříbře nebyla tak jednoznačná, ovšem i zde jsme viděli tlak k návratu na nejvyšší hodnoty od počátku minulého roku ($17,998/oz), kterých kov dosáhl v pondělí.

akc38

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: