Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Trhy se připravují na italské referendum. Růst volatility je vidět zatím ale hlavně na italských akciích

Blíží se italské ústavní referendum  a vypadá to, že se na něj trhy pomalu začínají připravovat. Refendum se koná už tuto neděli a hlasovat se bude o změně ústavy, která by měla dát více  pravomocí parlamentu na úkor senátu. Současný italský premiér Matteo Renzi přitom s referendem spojil svou budoucnost a jasně naznačil, že v případě odmítnutí rezignuje na svou pozici. To by mohlo výrazně zkomplikovat snahu o rekapitalizaci italských bank a je to právě tento důvod, který dělá s italského referenda pro akciové trhy potenciálně rizikovou událost. Obzvláště pak v situaci, kdy se podle posledních průzkumů většina Italů pravděpodobně vysloví proti.

untitled
Tábor odpůrců referenda má dlouhodobě mírnou převahu

Referendum může být jedním z důvodů, proč zatím DAX nedokázal následovat americké indexy a dál zůstává v bočním trendu. Strach z výsledku referenda se však týká především italského indexu, což hezky dokazuje hlavně jeho srovnání s DAXem. Zatímco německý akciový index v posledních dvou týdnech své pozice udržuje, italský FTSE MIB už od poloviny měsíce klesnul o čtyři procenta.
untitled

Zajímavý je i pohled na třicetidenní implikovanou volatilitu italského indexu, která se včera vyhoupla na 35 %.
untitled1

To po přepočtu na jeden měsíc znamená, že se trh připravuje na to, že by se s 68% pravděpodobností měl italský index během nadcházejících 30 dnů držet v pásmu plus mínus deseti procent od aktuální ceny. Pro srovnání, třicetidenní volatilita na DAXu je pouhých 18 %, což je pro tento index stále jen mírně zvýšená úroveň. Obavy z italského referenda se tak zatím zdají být spíše izolované a i když se týkají celé Evropy, na ostatní trhy se zatím až tolik nepřenášejí.

A ještě jedno srovnání. Před brexitem byla 30 denní implikovaná volatilita na libře 32 % a libra se propadla o 10 %. Před americkými volbami byla 30 denní volatilita na 19 %  a futures na S&P500 klesly brzy ráno po zveřejnění výsledků o 5 % (nakonec ale dokázaly uzavřít v plusu). Přestože se jedná pouze o předpokládanou reakci, obchodníci se tedy na italských akciích hedžují před pohybem, jaký v polovině roku předvedla právě libra. Máte-li proto na italském indexu pozice, je rozhodně na místě počítat v pondělí ráno se skutečně výrazným gapem. Gap, i když mnohem menší, lze pak očekávat i na DAXu a na evropské měně.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: