Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Strach z Brexitu dnes opět mírně polevil, libra na dosah 1,27 GBPUSD

Dobré zprávy pro libru. Britská měna dnes obdržela trochu nečekaný stimul od britského ministra pro Brexit Davida Davise, podle kterého by Británie mohla uvažovat o tom, že bude ochotna platit Evropské unii určitou částku za přístup na společný trh. Komentář přišel jen krátce poté, co vlivný ministr financí Nizozemska Jeroen Dijsselbloem řekl pro Times of Malta, že by Británie na jednotném trhu mohla setrvat, i když to nebude zadarmo. Ledy mezi EU a Británii tak začínají pomalu tát a horké hlavy evropských a britských politiků možná konečně vychladly. Libra na tyto informace reaguje solidním růstem o více než jeden a půl procenta a její růst je rozhodně zprávou dne, s možným přesahem i do nadcházejících obchodních seancí.
untitled1

Na ostatních finančních aktivech se ale situace příliš nemění. Evropské akciové indexy pokračují v líném bočním trendu a jedinou výjimkou je pochopitelně britský FTSE100, který reaguje na sílící britskou měnu.
untitled

Čtvrteční seance zatím přinesla i několika zajímavých dat, ale ani v jejich případě jsme se žádného většího dopadu na trhy nedočkali.

  • Čína ráno zveřejnila výsledky PMI pro výrobní sektor, který překvapil nečekaně silným růstem na 51,7b. Trh přitom počítal se stagnací v okolí 51b.
  • Evropské a Britské PMI jsme již okomentovali na tomto místě, takže pouze dodáváme, že další nová data opět potvrzují zlepšující se kondici nejen v Evropě.
  • Ceny nemovitostí v Británii po brexitu i nadále stagnují a meziměsíčně rostly pouze o 0,1 %. Meziroční růst díky tomu zpomalil už na 4,4 %.
  • Míra nezaměstnanosti v eurozóně příjemně překvapila a v minulém měsíci klesla na 9,8 %, což ne nejlepší výsledek od roku 2009.
  • Počty nových žádostí o podporu v USA vystoupaly na 268 tis., zatímco konsenzus počítal se stabilizací na 250 tis.

Nová data i navzdory několika slabším momentům vypadají dobře a finanční trhy z rovnováhy rozhodně nevykolejila. Trhy již v tomto týdnu čekají pouze na zítřejší výsledky z amerického trhu práce. Jejich dopad by však mohl být tentokrát rovněž poměrně malý. O tom, zda Fed v prosinci zvýší nebo nezvýší sazby, se totiž podle většinového konsenzu zdá být téměř rozhodnuto (zvýší).

Co se devizového trhu týká, libra je dnes jedinou měnou, která dokázala „ustřelit“ a zisky/ztráty ostatních klíčových měn oscilují v rozmezí standardních tří desetin procenta.
untitled2

Na komoditním trhu dnes ještě doznívá včerejší zasedání OPECu, které pomohlo cenám ropy vystoupat o 9 %. Ropa dnes přidává další 3 % a v případě brentu i WTI se tak pohodlně (prozatím?) usazuje nad hranicí 50 dolarů.
untitled3

Dnešek přinese ještě v 16. hod výsledky americké spotřebitelské důvěry, ale ani ta pravděpodobně větší stopu na trzích nezanechá. Trhy by proto měly zůstat v dobrém rozpoložení i během včera. Americké indexy toto stabilní prostředí zatím potvrzují, když zahájily čtvrteční obchodování oproti včerejšímu close téměř beze změny.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: