Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

S&P500 jen 25 dolarů od historického maxima, německý DAX za ním stále zaostává

Většina z vás si již pravděpodobně zvykla na období nízké volatility, které je tradičně na akciových trzích doprovázeno pozvolným a líným růstem akciových indexů. Toto stabilní prostředí včera americkému indexu S&P500 pomohlo prolomit dubnové high a přiblížit se na dohled silné resistenci na úrovni historického maxima. Od toho nás dělí přibližně 25 dolarů a vzhledem k nízké volatilitě a absenci důležitých fundamentů bychom se k této úrovni mohli přiblížit již poměrně brzy. Cena v okolí 2 130 dolarů v minulém roce posloužila již několikrát jako silná resistence a přestože v tomto týdnu žádná větší rizika nehrozí, technická korekce na současných cenách podle nás může přijít kdykoliv a býci na akciovém trhu by své pozice měli chránit patřičně utaženými stop-loss příkazy. Prostor ke korekci je totiž na akciovém trhu mnohem větší, než prostor k dalšímu růstu.

Zajímavostí nedávného vývoje na akciových trzích je ale přetrvávající rozdíl mezi tím, co se děje v Evropě a v USA. Zatímco americké indexy již kompletně zlikvidovaly ztráty, které nabraly od konce minulého roku, evropské indexy (jako např. německý DAX) jsou stále sotva v polovině.
Untitled

Příčinou tohoto rozdílného vývoje není ani tak situace na devizovém trhu a silnější euro, jako spíše složení evropských indexů, které je znatelně jiné než v USA. V Evropě se totiž akciové indexy skládají hlavně ze společností působících ve finančním sektoru a průmyslu, zatímco v USA je mnohem větší část akciového koláče tvořena technologiemi a službami. Zaostávání evropských indexů proto dává smysl a vzhledem k pokračující stagnaci průmyslu v západních zemích zemích a zpomalujícímu růstu v emerging ekonomikách, se na tomto trendu pravděpodobně v dohledné době nic měnit nebude.
Untitled1-24

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: