Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Situace na ropě se nelepší, komodita opět v medvědím trhu

Nedávná hvězda komoditního trhu rychle pohasíná. Ropa ze svých červnových maxim ztratila více než 20 % a opět tak otevřela medvědí kapitolu. V červenci už severomořský Brent ztratil 15 % a v průběhu pátečního dopoledne klesl až do blízkosti 42 dolarů za barel. Jedná se o nejhorší měsíční výsledek od počátku roku. Zároveň se Brent nachází na nejnižší ceně od počátku dubna.

Z technického pohledu se Brent dostal na úroveň 200 denního klouzavého průměru (42,40 USD/bbl), který by mohl vytvořit překážku dalšímu oslabování. Medvědí momentum je však stále silné technické bariéry by na zastavení pádu nemusely stačit. Ropa Brent vzrostla od poloviny měsíce pouze ve dvou seancích.

crds

Ceny ropy reagují na nízký sezónní pokles zásob ropy v USA. Poslední data navíc ukázala první růst od poloviny května. Vyšší stav zásob ukazuje na slabší poptávku. Podobný obrázek vykreslují také zásoby benzínu, které jsou o 12 % vyšší, než byly v minulém roce. A to se motoristická sezóna pomalu blíží ke svému závěru.

Ropné býky také straší rychlý nárůst aktivních vrtů v USA. Celkem 7 z posledních 8 týdnů počet vrtů narůstal na aktuálních 371. Aktuální pokles cen ropy by se však měl brzy projevit. Obnovení negativního trendu se zdá být nevyhnutelné.

rigcnt

Určitým negativním faktorem je také americký dolar. Ten sice v posledních seancích nezáří, ovšem na Dollar Indexu se stále nachází poblíž nejvyšších hodnot od počátku března. Drahý dolar často znamená levné komodity a obráceně.

cxys

Z pohledu fundamentů zůstává situace na ropě nepříznivá. Po jarním cenovém boomu, který bez výrazného vlivu fundamentů korigoval předchozí propady, přišlo vystřízlivění. Z ropy se rychlým tempem stahují hedgeové fondy a další velcí obchodníci. Dle aktuálních dat CFTC klesly net-long pozice na ropě (futures + opce) už 8 týdnů v řadě. I velcí se mohou plést, ale ropa by ještě nemusela mít to nejhorší za sebou. Uvidíme, zda support v blízkosti 42,50 USD/bbl. sehraje dobře svoji úlohu.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: