Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Šance na snižován sazeb v Británii klesají, britská ekonomika je na tom překvapivě dobře

Ještě jedna poznámka k libře, která je momentálně na trzích tou nejvíce skloňovanou měnou. Přestože se dostala na páru s dolarem na nejnižší úrovně od roku 1985 a přestože v posledních čtyřech týdnech prakticky nepřetržitě slábne, její postupné slábnutí je doprovázeno jevem, který bychom u takto klesající měny většinou nečekali. Společně s klesající librou totiž klesá také pravděpodobnost snižování britských úrokových saze. Šance že Bank of England do konce roku sníží sazby pod hranici 0,25 % je nyní pouhých 19 %, což je nejméně od června, kdy výrazně stoupla díky výsledku britského referenda.
ftsee
Pravděpodobnost snížení sazeb pod 0,25 % na prosincovém zasedání BoE

Klesající pravděpodobnost má rozhodně co do činění s velmi dobrými daty, které v poslední době přicházejí z Británie. Ani dnešek přitom není výjimkou, když byly zveřejněny výsledky PMI pro sektor stavebnictví.který se po výrazném propadu z poloviny roku vrací zpět nad hranici 52b. O tom jak velkým překvapením jsou v poslední době britská data pak leccos napovídá i pohled na index ekonomických překvapení, který vydává americká banka Citigroup a který mapuje jak výrazně nově zveřejněná data z Británie přestřelují/podstřelují odhady ekonomů. Britský surprise index se od června vyhoupl až nad 80b. a je nejvýše od roku 2013.
untitled
Britský surprise index (Citi)

Samozřejmě že libru straší brexit a samozřejmě, že je její slábnutí způsobené hlavně strachem z blížící se vyjednávání o podmínkách vystoupení z EU. Medvědi na libře by ale i tak měli být opatrní. Rozpor mezi vývojem kurzu a aktuálním ekonomickým fundamentem totiž začíná být až příliš viditelný.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: