Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Ropa klesla na dvouměsíční minimum, počet vrtů v USA roste

Ropa je v posledních seancích pod tlakem. Po vrcholu několikaměsíční rally přichází vystřízlivění a cena padá na dvouměsíční  minima. Negativní zprávy se kumulují a podpůrné fundamenty naopak spíše odeznívají. Obchodníci vybírají mohutné zisky, kterých v posledních měsících dosáhli.

Severomořský Brent dnes klesl pod 46 dolarů za barel poprvé od 11. května a texaský benchmark WTI se dnes ráno obchodoval až na úrovni 44,50 dolarů za barel. V minulém týdnu klesly v pořadí o 7,1 % a 7,3 % a ze svého červnového vrcholu už o 13,1 % a 13,6 %. V průběhu odpoledních hodin se ropě daří ranní ztráty likvidovat.

clsx

Dnešní zprvu negativní sentiment měla na svědomí páteční data počtu otevřených vrtů v USA, které vzrostly o 10 na 351 v minulém týdnu a dostaly se nejvýše od poloviny dubna. Jedná se už o pátý přírůstek z posledních šesti týdnů.

Růst počtu aktivních vrtů je důkazem, že cena v okolí 50 dolarů dělá některé břidličné vrty profitabilní. Růst počtu vrtů přišel o několik měsíců dříve, než se očekávalo a navíc na nižší ceně. Celkové množství aktivních vrtů je stále výrazně nižší, než bylo na vrcholu v roce 2014.

bhse

Důležitou roli v posledním tlaku na ceny hrají také zásoby ropy v USA zveřejňované EIA, jejichž pokles v posledních týdnech zpomalil. Zásoby zatím zaznamenávají nižší pokles, než v minulých letech. Vrcholu dosáhly na konci dubna na úrovni 543,4 mil. barelů. Z posledních devíti týdnů klesly 8x.

V minulém týdnu se navíc výrazně odchýlily soukromé zásoby zveřejňované American Petroleum Institute a oficiální EIA a byly důvodem čtvrtečního propadu cen ropy (zveřejnění zásob bylo posunuto kvůli státnímu svátku). Místo v úterý zveřejněného poklesu o 6,7 mb ukázala oficiální data pokles o pouze 2,2 mb na 524,4 mb.

zsusa

Společně se zásobami je zveřejňována produkce ropy v USA, která v posledním roce setrvale klesá a v minulém týdnu se dostala nejníže od června 2014 na 8,43 milionu barelů ropy denně. Ani poslední statistiky, které ukázaly na výrazný pokles produkce, však nedokázaly přebít negativní dojem ze zásob.

jkse

Negativní sentiment podporuje také aktivita velkých obchodníků dle pravidelného týdenního COT reportu. Přestože poslední statistiky net-long pozic zaznamenaly pouze minimální pokles, tak ten se prodloužil už na 5 týdnů v řadě. Maximum důvěry hedgeových fondů zaznamenala ropa v polovině května na úrovni 408 tisíc net-long pozic. Data z minulého týdne ukázala pokles na 346 tisíc.

jhks

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro vývoj cen je postupné odeznívání nabídkového šoku v Kanadě a Nigérii. Produkce Kanady rychle roste po květnových požárech a během dalších několika měsíců by měla dosáhnout hodnot před požárem. Ke klidu přispívá i situace v Nigérii, kde probíhají rozhovory mezi vzbouřenci narušujícími těžbu a vládou. Produkce země se tak postupně vzpamatovává z nejnižšího výkonu od počátku 90. let.

Ropa není po výrazném cenovém vzestupu v jednoduché situaci. Reálné fundamenty musí v brzké době zastoupit víru ve zlepšení z posledních měsíců. To ještě může nějakou dobu trvat, ale podporou ji může být dobrá nálada na finančních trzích. Ty pomalu zapomínají na britské referendum, které se vyslovilo pro odchod Velké Británie z EU a často směřují na předbrexitovské hodnoty.

Ani komoditní trhy, které mají za sebou určitou korekci, nevypadají na další oslabování. Důležité centrální banky by se měly postupně vyslovovat pro uvolněnější měnovou politiku právě v reakci na výsledky referenda, a to by mělo zdržet ceny rizikových aktiv včetně ropy od výprodejů. Na ropě by se tak mohl otevírat několikadolarový prostor ke korekci.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: