Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Průmyslové kovy jsou v listopadu k nezastavení

Hledáte-li spolehlivý barometr toho, jak trh momentálně vnímá očekávání kolem budoucího vývoje světové ekonomiky, stačí se podívat na průmyslové kovy. Ty jsou poslední čtyři týdny k nezastavení. Růst začal už před prezidentskými volbami v USA a ještě zesílil po volbách. Za pozornost přitom stojí hlavně měď, která za poslední měsíc vystoupala o téměř třicet procent. Prudkého růstu se však dočkaly i ostatní kovy, jako zinek, nikl, nebo olovo. Za zmínku přitom stojí, že průmyslové kovy rostou navzdory silnému dolaru, který by měl ceně dolarových aktiv spíše škodit.
untitled
Ceny mědi, zinku, niklu a olova, normalizovány k úrovni ze začátku letošního července

Důvod takto agresivního růstu? Sešlo se hned několik faktorů, které si vzájemně hrají do karet. Prezidentské volby a vítězství Trumpa je rozhodně jedním z nich. Trh zdá se počítá s výrazným snížením daní a investicemi do americké infrastruktury, které by na úkor růstu zadlužení měly představovat značný fiskální stimul, vedoucí k růstu poptávky právě po těchto komoditách. Není to však pouze o spojených státech. Téměř polovinu světové poptávky po průmyslových kovech totiž tvoří Čína a i v jejím případě se zdá, že se tamní ekonomická situace začíná zlepšovat. Tradiční vládní data sice zůstávají relativně stabilní, ostatní indikátory ale signalizují citelné oživení. Například ceny hnědého uhlí, které se využívá primárně k výrobě elektřiny, rostou v zemi od poloviny letošního roku už o 90 %.
untitled1
Cena hnědého uhlí v Číně

Přidáme-li k solidním výsledkům také překvapivě dobrá data, která v poslední době začínají přicházet z Evropy, dostáváme zajímavý mix pozitivních fundamentů, který po dlouhé době začíná konečně prosakovat i na komoditní trh.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: