Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Průmyslová produkce v USA klesá meziročně už „rekordních“ 7 měsíců v řadě

Výsledky průmyslové produkce se zařadily k převaze negativních výsledků amerických makrodat v tomto týdnu. Známky stabilizace ve výrobním sektoru nás tak opět opouštějí.

Průmyslová produkce v březnu klesla o 0,6 % m/m (oček. -0,1 %) po únorovém poklesu o půl procenta. Meziroční pokles dosáhl dle statistik Fedu na 2 %. Jedná se už o sedmý pokles v řadě, což se stalo poprvé v americké historii mimo období recese. Zároveň je současný pokles nejvyšší od prosince.

Nejhorší výkon (-12,9 %) zaznamenala těžba, kde se negativně projevuje pokles produkce ropy, a také sektor Utilities (-7,7 %). Nezanedbatelný dlouhodobý vliv má síla amerického dolaru.

pprs

Tovární produkce klesla o 0,3 % místo očekávaného růstu o 0,1 %. Jedná se o nejhorší výsledek od února 2015. Tovární produkce stojí za přibližně 3/4 průmyslové produkce. Nejvyšší tlak na pokles přišel z automobilového sektoru (-2,8 %) a podobně negativní čísla představila výroba elektrických zařízení. Výrobci automobilů v USA se perou s vysokými skladovými zásobami. Ty jsou v poměru k prodejům aktuálně nejvyšší za posledních 24 let.

Americký průmysl pokračuje v sérii negativních výsledků po určité fázi stabilizace meziměsíčních statistik. Zároveň nepotvrzuje zlepšení některých dalších indikátorů. Dnešní Empire State Manufacturing Index pozitivně překvapil růstem na 9,6 bodu. Jednalo se o nejlepší výsledek od ledna 2015. Velmi dobré výsledky předvedl v minulém měsíci Philly Fed index, který bude zveřejněn až v pondělí. Pokud opět nabídne solidní výsledek, mohlo by se mu podařit dnešní zklamání  z průmyslu zmírnit.

Po statistikách obchodní bilance je průmysl další oblastí, která pravděpodobně potáhne vývoj ekonomiky USA v 1Q dolů. Předběžná data vývoje HDP budou zveřejněna ve čtvrtek 27. dubna. Současné odhady se nejčastěji pohybují v rozmezí 0 % – 1 %. Průmysl stojí za přibližně 15 % výkonu americké ekonomiky. Přes jeho horší výsledky tak není dopad na celou ekonomiku nijak extrémní.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: