Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Příliv dobrého makra ze světa nepolevuje. Tentokrát překvapila Británie

Velká Británie dnes zveřejnila nové makro a výsledky asi málo koho překvapí. Možná kromě analytiků, kteří vytváří konsenzus v ekonomickém kalendáři. Dočkali jsme se totiž jeho dalšího výrazného překonání. Konsenzus počítal s meziměsíčním růstem průmyslové produkce o 1 %, ta ale nakonec vyskočila o 2,1 %. Ve zpracovatelském sektoru byla situace podobná. Konsenzus počítal s růstem o 0,5 %, finální meziměsíční růst dosahoval v listopadu ale 1,3 %. Meziročně pak produkce v průmyslu a ve zpracovatelském sektoru roste o 2 % a 1,2 %.

untitled

Čísla jsou tedy opět skvělá. Jak ale naznačuje graf níže, jedná se z části o reakci na prudký pád průmyslové produkce z minulých měsíců. I tak jsou ale dnešní výsledky pozoruhodné a nijak nevybočují z řady podobných čísel ze zbytku světa. Vzpomeňme například včerejší výsledky průmyslové produkce ve Francii, od které trh čekal růst 0,5 %, aby se nakonec dočkal růstu o 2,2 %. Přiznám se, že bych musel v paměti hodně dlouho pátrat, abych si vzpomněl na dobu, kdy nově příchozí makro tak konzistentně a s takovým rozdílem překonávalo většinový konsenzus. Možná naposledy v roce 2009, kdy se světová ekonomika začínala vzpamatovávat z finanční krize.

Zarážející ale je, jak málo ale na toto makro v poslední době finanční trhy reagují. Libra dnes dokonce znovu slábne. Jeden důležitý fundament na ni ale stále čeká. V 15:15 promluví na půdě britského parlamentu Mark Carney (šéf Bank of England), takže obchodních zdá se zůstávají před jeho projevem stále trochu nervózní.
untitled1

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: