Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Poměr cen zlata a stříbra klesl nejníže od října

Jestliže páteční Brexit hrál jednoznačně do karet zlatu, tak ceny stříbra si rychle vydobyly zpět ztracené pozice. Ukazuje to známé Gold/Silver Ratio, které ukazuje podíl cen zlata a stříbra. Přestože výsledky pátečního referenda pomohly oběma kovům, tak zlato navýšilo svůj náskok. V následujících dnech to však byly jednoznačně ceny stříbra, které získaly větší podporu. Ceny zlata se dnes už třetí seanci pohybují do strany.

Poměr zlata a stříbra dnes dokonce klesl k hodnotě 72, která je nejnižší od října 2015. Ceny zlata se přiblížily 1328 USD/oz a kov tak pomalu dobývá zpět hodnoty, kam dosáhl v panice po zveřejnění výsledků pátečního referenda. Ceny stříbra dnes vystoupaly až na 18,45 USD/oz, kde se nachází silná rezistence z počátku roku 2015.

gsrd

Ještě v únoru se poměr Gold/Silver pohyboval na hodnotou 83 – nejvýše od krize 2008 a zároveň jedna z nejvyšších hodnot 20. století. Zlatu i Stříbru pomáhá vzhůru ztrácející americký dolar a dozvuky Brexitu. Oběma kovům přeje také očekávaný odklad utahování měnové politiky v největších světových ekonomikách včetně USA.

Pohyb Gold/Silver v tomto týdnu odpovídá postupnému poklesu rizikové averze. Stříbro jako kov s dominantním průmyslovým využitím obvykle roste rychleji než zlato, pokud se situace na trzích uklidňuje. Pokles Gold/Silver je dalším příznakem toho, že dopad Brexitu by měl být limitován. Krize globálního charakteru není pravděpodobná.

Cena zlata zatím v prvním pololetí roste o 24,4 %. Jedná se o nejsilnější růst v tomto období za posledních 35 let. Množství zlata drženého světovými ETF fondy vzrostlo z minim na počátku roku o třetinu na 62,5 mil. uncí. Vystoupal tak nejvýše od září 2013.

etfgld

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: