Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Parita na EURUSD? Úrokový diferenciál mezi Amerikou a Evropou potřebuje ještě trochu povyrůst

Narazil jsem včera na zajímavý graf, z dílny Bond Vigilantes, který se zabývá vlivem úrokového diferenciálu na kurz eurodolaru. Když máme dnes to zasedání ECB a příští týden zasedání Fedu, rozhodně stojí za připomenutí, že je to právě úrokový diferenciál a měnová politika na obou koncích kteréhokoli měnového páru, která je v dlouhodobém hledisku ultimátním arbitrem toho, kterým směrem se ten či onen měnový pár nakonec vydá. Na zmíněném grafu to lze jasně vidět.
untitled

Graf výše zachycuje rozdíl mezi dvouletými americkými a německými výnosy a jeho korelaci s měnovým párem EURUSD, který je pro lepší srovnání vyjádřen jako USDEUR. Korelace je na první pohled patrná, i když jak ukazuje například období z let 2013/2014 – ne vždy přesná a spolehlivá. V konečném důsledku se ale měnový pár rozdílu v měnové politice obou centrálních bank vždy dříve či později přizpůsobí.

Úrokový diferenciál mezi Amerikou a Evropou po prezidentských volbách v USA vystoupal až na 1,8% a v tomto ohledu je proto zpevnění amerického dolaru z posledních týdnů jasně fundamentálně podložené. Americké dvouleté výnosy jsou dnes oproti německým o přibližně 150bp. výš než začátkem roku 2014, přestože americká centrální banka k dnešnímu dni zvýšila sazby pouze jednou. K růstu diferenciálu však nepřispívá pouze Fed, ale i ECB, která od roku 2014 snížila s pomocí kvantitativního uvolňování výnosy z německých dvouletých dluhopisů o 70bp.  Silný dolar tak není silný náhodou a rozhodně ne pouze díky Fedu. Má-li se ale v příštím roce přiblížit paritě, bude zapotřebí aby úrokový diferenciál mezi USA a Evropou ještě o něco povyrostl.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: