Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Objem stříbra v držení ETF vystoupal na historické maximum. Drahé kovy stále táhnou

Rok 2016 sice ještě neskončil, ale zatím to vypadá, že se bude jednat o výborný rok zejména pro drahé kovy. Ty za sebou mají skvělých deset měsíců, a to bez ohledu na korekci, kterou si prošly začátkem tohoto měsíce. Cena zlata je proti začátku roku stále přibližně o 20 % vyšší a cena stříbra za stejnou dobu vystoupala dokonce o 28 %. O hlavních důvodech jejich růstu jsem se nepřímo zmínil i ve včerejším článku, který se týkal obřího balíku hotovosti ve výši 50 bilionů dolarů, který podle BlackRock aktuálně drží investoři po celém světě. Ze stejných důvodů kvůli kterým investoři prchají k hotovosti (rekordně nízké úrokové sazby) totiž prchají také ke drahým kovům, které jsou dnes velmi zajímavou alternativou například v porovnání s extrémně nízko úročenými státními dluhopisy.

Co je však na současném růstu cen drahých kovů obzvláště zajímavé je především to, že je tažen poměrně výrazným zvýšením poptávky po fyzických kovech. Stačí se totiž podívat na objemy zlata a stříbra v držení ETF a je na první pohled patrné, že současný růst cen není jen jednorázovým výkyvem. Celkový objem stříbra v držení ETF fondů od začátku roku vystoupal o 13 % až na historické maximum 21 021 tun. Zajímavé je, že na rozdíl od zlata se objem stříbra v držení ETF v minulých letech příliš nesnižoval, a to bez ohledu na prudký pád cen stříbra z let 2011 – 2015. Současný růst poptávky proto není korekcí dřívějšího vývoje, ale trendem, který navazuje na trend z let 2006 – 2010. Celkové objemy zlata v držení ETF pak díky pádu z minulých let rostou ještě rychleji. Jen od začátku roku vystoupaly o 40 % na 2 042 tun a jsou na nejvyšších úrovních od roku 2013.
untitled1

Za povšimnutí stojí také to, že se objemy téměř nijak nesnížily ani v posledních třech měsících, kdy se cena zlata propadla o více než 7% a cena stříbra klesla dokonce o 13 %. Vše tedy nasvědčuje tomu, že trh draným kovům věří bez ohledu na vývoj ceny z posledních měsíců a pokud celosvětově nízké úrokové sazby vydrží, mohli by býci nad medvědy po dlouhých letech v ústraní začít získávat konečně znovu převahu.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: