Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Německý IFO zklamal, DAX se dostává pod včerejší low

Německo zveřejnilo srpnový index IFO a výsledky jsou docela zklamáním:

  • IFO Business Climate klesl z červencových 108,3b. na 106,2b. což je výrazně pod většinovým konsenzem, který počítal se stagnací v okolí 108,5b.
  • IFO sub-index měřící aktuální situaci klesl ze 102,1b. na 100,1b., zatímco konsenzus počítal s mírným růstem na 102,4b.
  • IFO sub-index měřící výhled německých firem do nadcházejících šesti měsíců klesl ze 114,8b. na 112,8b., přestože konsenzus počítal s mírným růstem na 114,9b.

Untitled
IFO průzkum se zaměřuje na více než 7 tis. německých společností ze sektoru výroby, stavebnictví, velkoobchodu a maloobchodu. Dotazy jsou směřovány jak na aktuální ekonomickou situaci, tak na výhled, který vysocí manažeři společnosti mají do nadcházejících šesti měsíců. Hodnota indexu 100 odpovídá výchozí situaci ze začátku roku 2005, od kdy je k této úrovni IFO indexován. Nejnižší úrovně (83,5b.) dosáhl IFO v březnu 2009, nejvyšší (114,2b.) pak v květnu 2011. 

I přes překvapivý pád zatím IFO nijak výrazně nevybočil ze stabilního trendu, ve kterém se drží od začátku minulého roku. Propad může souviset s dopady brexitu, ale v kontextu jinak docela slušných výsledků z Německa zatím trhy nijak neděsí. Ty zůstávají v klidu, což dokazuje i zcela zanedbatelná reakce na EURUSD. Za pozornost dnes stojí pouze německý DAX, který již krátce po otevření Evropy začal znovu ztrácet a který následně díky slabšímu výsledku IFO indexu prolomil včerejší low. Pohyb je však spíše technického charakteru a dnešní německá data na fundamentální situaci rozhodně nic nemění.
Untitled

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: