Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Největší slabina dolaru? Jeho fundament už po včerejšku nemůže být o mnoho lepší

Ještě jednu poznámku k Fedu. Včerejší zasedání rozhodně překvapilo. Trh počítal s tím,  že Fed po zvýšení sazeb zaujme spíše vyčkávací pozici, ale poměrně agresivní změna výhledu pro sazby jasně naznačuje, že si ohledně jejich dalšího zvyšování věří. Po včerejšku počítá s hned trojnásobným zvýšením sazeb v roce 2017 a reakce na trzích jasně naznačuje, že se Fedu jeho záměr podařilo obchodníkům dobře prodat.

Podle nových projekcí byl medián Fedu pro sazby zvýšen na rok 2017, 2018 a 2019 o přibližně 25 bazických bodů. Tržní konsenzus se ale včera změnil ještě o něco více, když výhled na rok 2017 rostl o 36bp. a na roky 2018/2019 dokonce o rovných 50bp.

untitled
Tržní konsenzus k vývoji amerických sazeb vzrostl na rok 2018 a 2019 dokonce o 50bp.

Za pozornost přitom stojí i srovnání tržního konsenzu výhledem Fedu, který zachycuje obrázek níže.
untitled1

Zelená linka naznačuje odhad vývoj sazeb podle americké centrální banky, která vychází z individuálních odhadů členů FOMC (žluté tečky). Červená/modrá linka je tržní konsenzus. Na rok 2017 je názor Fedu a trhu téměř dokonale sladěný, což tady už dlouho nebylo. Trh tedy s trojnásobným zvýšením sazeb příští rok skutečně počítá, což by do příštího roku mohla být paradoxně jedna z největších slabin americké měny. Fundament na dolaru už totiž nemůže být o mnoho lepší a pokud Fed příští rok úrokové sazby třikrát nezvýší (což považujeme za velmi pravděpodobné) může to mít dolar udržením současných pozic hodně složité.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: