Víte, který vynález našich prapředků, historikové považují za převratný? Luk a šípy. Je to logické.
– Pokud by nějaká chytrá prehistorická hlava nepřišla na tento efektivní způsob lovu, nemuseli bychom tu teď spolu komunikovat.
– Mohli jsme být vyhynulým druhem.
– Kdo ví, kdo by zasedl na naše místo.
– Ale to už odbočujeme někam, do neznámých končin.
Pro naše předky byl tento nástroj potřebným především pro získávání potravy. U nás už je jen pro zábavu, sport a s ním spojené soutěžení.
I když, kdo ví, třeba ve starší době kamenné náš předek, člověk zručný, pořádal pravidelné turnaje, mezi jednotlivými tlupami.Tak, jak to děláme my.
Zábava pro každého
V dnešní době existuje několik možností, jak si tento zajímavý sport užít.
· Můžeme se věnovat lukostřelbě terčové. Pokud budete fakt dobří, můžete se dostat i na olympiádu. Střílí se na vzdálenost třiceti až devadesáti metrů na terč. A zatímco, u střelby z palné zbraně, se každý snaží trefit černou, tady jde každý po žluté. To je totiž středový terč.
· Se střelbou terénní se sice na olympijské hry nedostanete, zato je to asi větší zábava. Chodíte s lukem a šípy po parku, po lese nebo i po louce a snažíte se, z různých vzdáleností, trefit terče.
Střel si svého mamuta
Nejblíže našim předkům je asi 3 D střelba. A mohu říci, že je velice zajímavá i pro diváky. Do přírody se rozmístí figuríny zvířat v životní velikosti a střelci se je snaží dostat. Jedná se o zvířata dosud žijící, ale mohou v nějakém křovisku sedět i ta, dávno vyhynulá.
Dokonce si i podle národnosti každý přijde na své.
– Pokud k nám zavítá Američan, může si ulovit svého krocana a připomenout si jeden z nejdůležitějších svátků své země.
– Čech si zastřelí posledního vlka na Šumavě.
– Kosmopolita, který se nemůže rozhodnout, úspěšně skolí nebezpečného, nějakého menšího, dinosaura.