Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Komodity už překonaly Brexit, jede se dál na vyšší hodnoty?

Komoditní trhy ustály propad po výsledcích pátečního referenda ve Velké Británii se ctí. Na rozdíl od spousty dalších rizikových aktiv předvedly zpravidla mírnější poklesy, které se navíc týkaly hlavně průmyslu a energií. Kupříkladu drahým kovům se na události podařilo vydělat.

Obvykle komodity podávají horší výkon v případě šoku, než je k vidění na dalších aktivech a obchodníkům tak připravily pozitivní překvapení. Dění na komoditách naznačuje, že situace na finančních trzích by se mohla v brzké době stabilizovat.

Situace je dobře vidět na Bloomberg komoditním indexu, kterému se už včera podařilo dostat nad hodnoty před reakcí na Brexit. Negativní dopad kulminoval poklesem o 2,2 % na hodnotu 86,43 bodů. Ve srovnání s některými akciovými indexy se jednalo o mírný pohyb (frankfurtský DAX až -10,1 %, milánský FTSE MIB až -16,3 %).

Rychlé uzavření propadu je o to příznivější, že komodity procházejí nejúspěšnějším obdobím od roku 2011, kdy začal dlouhodobý pokles v souvislosti s koncem komoditního supercyklu. Ze svých lednových minim  Bloomberg komoditní index přidal už na počátku měsíce přidal pětinu a oficiálně tak vstoupil do býčího trendu.

bocms

Pozitivnímu výsledku pomáhaly některé drahé kovy v čele se zlatem, které jako tradiční bezpečný přístav lákalo investory. V reakci na Brexit přidávalo více než 9 % na 1358 dolarů za unci, i když aktuálně se v okolí 1320 dolarů za unci chlubí přibližně polovičním růstem. Kov dosáhl nejvyšších hodnot za poslední dva roky. Jeho pozitivní výsledek souvisí s delším obdobím uvolněné měnové politiky v největších světových ekonomikách, než na jaké ještě investoři před referendem sázeli.

Reakce cen ropy na Brexit byla samozřejmě opačná. Ztráty severomořského Brentu kulminovaly v pondělí na úrovni pod 47 dolary za barel (-8,8 %). V průběhu dvou předchozích seancí se však smrskly na 4,7 %. Reakce zde byla jednou z nejvýraznějších na komoditních trzích. Do značné míry za tím stál cenový boom posledních měsíců. Po téměř 90 % růstu z minim na počátku roku není desetiprocentní korekce velkou událostí.

V případě komodit nelze opomenout negativní vliv amerického dolaru, který v reakci na vysokou rizikovou averzi prudce posílil. Dollar Index posílil o téměř 4 % a dostal se tak nejvýše od poloviny března. Komodity denominované v USD reagují obvykle na jeho pohyby inverzně. Odpovídající pokles na komoditních trzích nedorazil. Zvláště výše zmíněné zlato je na dolar zvláště citlivé, jeho prudký pohyb vzhůru v případě výjimečných událostí je ovšem nabíledni.

Ceny komodit naznačují, že investoři zatím nesázejí na globální zpomalení. Tato skupina aktiv se zdá být pro mnohé dobrou volbou díky stále příznivým cenám. Finančním aktivům by mělo pomáhat odložení zvyšování úrokových sazeb v USA a další možné uvolnění měnových politik centrálních bank v dalších ekonomikách. Jak ukázala reakce na Brexit, investoři komoditám věří a ty by tak mohly i nadále ukazovat solidní výkony.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: