O vědě se traduje, že pomáhá lidem usnadnit jejich život. A někdy to tak i je. Jenže je i spousta situací, kdy nepomáhá a naopak třeba i skutečně hodně škodí. Dlouho by se tu daly uvádět příklady toho, v čem nám věda pomohla. A ještě víc by se našlo toho, co nám lidem život spíš znepříjemnilo. A někdy nám věda pomáhá i škodí současně.
Co třeba motorová vozidla? Nebýt jich, museli by lidi všude chodit pěšky nebo jezdit na koních a povozech. Takže bychom byli bez autobusů, aut a motorek daleko pomalejší, nedostali bychom se daleko od bydliště, museli bychom krmit, ustájit, hřebelcovat a jinak opečovávat tažná zvířata a kdyby nám to chcíplo, bylo by to horší, než když někdy chcípne motor. Takže je dobře, že ta vozidla máme. Ale taky se dá říct, že to není dobře. Nejenom kvůli kolonám na silnicích a nedostatku parkovišť, ale třeba i proto, jak nám ta vozidla znečišťují ovzduší a třeba i zamořují okolí ropnými produkty. Takže to asi bylo myšlené dobře, ale stejně nebyl vynález podobných vozidel terno.
Chemie nám dala spoustu možností. Máme díky ní postřiky a hnojiva, kvůli kterým se najíme a často neumíráme hlady, ale spolu s tím stejná chemie i zabíjí volně žijící zvířata a škodí i nám konzumentům. Chemie nám dala spoustu léků, které ale taky mají vedlejší účinky a dají se zneužívat. Takže ani to není dokonalé.
Genetika nám pomáhá šlechtit užitková zvířata a zabraňovat genetickým vadám, ale je otázkou, nakolik nám takové mutace pomáhají a nakolik škodí.
Medicína nám pořád víc pomáhá zbavit se nemocí, ale taky se kvůli ní odhalují nemoci, které bychom jinak nepoznali a bez povědomí o nich by nám asi ani nevadily.
Sporné je to ale i jinde. Snad jen kromě archeologie, která jenom odhaluje dávno zaniklou historii, která už na nás nemůže mít negativní dopad.
A tak je věda dobrá i špatná. A snad toho dobrého bude víc než opaku.