Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Kdy začne ECB s utahováním měnové politiky?

Není tomu dávno, co médii proběhly zprávy o tom, že se uvnitř ECB začíná pomalu rozebírat téma ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE). Ne že by se k něčemu takovému ECB bezprostředně chystala, ale spíše se toto téma otevřelo jako diskuse nad samotným procesem, který by se měl pravděpodobně velmi podobat ukončování QE v USA. Dnes zasedá ECB a spíš než konec QE zůstává i nadále tématem číslo jedna jeho další prodloužení. Většina trhu sice počítá s tím, že se dnes ECB k prodloužení platnosti QE neodhodlá, zároveň ale věří, že se tohoto kroku dočkáme již na příštím (prosincovém) zasedání. Aktuální tržní konsenzus tedy počítá s tím, že QE v březnu příštího roku neskončí a bude pokračovat i nadále. Pokud tedy evropské QE neskončí v březnu, kdy se jeho konce dočkáme? Stejnou otázku pravidelně pokládá bloomberg analytikům a aktuální konsenzus vypadá následovně.

untitled

Téměř 30 % ekonomů počítá s tím, že ECB začne ukončovat QE až ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Jedná se o poměrně výraznou změnu v porovnání s posledním průzkumem, podle kterého počítalo až 35 % dotazovaných ekonomů s koncem QE až někdy v roce 2018 nebo později. Pokud tedy ECB v prosinci rozhodne o prodloužení platností kvantitativního uvolňování, prodlouží jej s největší pravděpodobností o 6 – 9 měsíců (čekáme spíše šest). Bude-li pak ECB ukončovat QE podle plánu a podobným tempem jako v minulosti Fed (-10 mld. euro na každém následujícím zasedání), můžeme se definitivního konce nákupů dluhopisů dočkat až někdy koncem roku 2018.

Konec QE je ale jedna věc a začátek utahování měnové politiky (zvyšování sazeb) je věc zcela odlišná. Podíváme-li se na výhled pro budoucí vývoj úrokových sazeb, zjistíme, že do nadcházejících třech let trh s jejich růstem i nadále nepočítá. Implikovaná výše úrokových sazeb v tříletém horizontu totiž aktuálně dosahuje v eurozóně 0,02 %, což je jen dva bazické body nad jejich současnou úrovní.
untitled1

Pokud se podíváme na trh s dluhopisy, německé desetileté výnosy jsou aktuálně o pouhý jeden bazický bod výše. Měnová politika ECB tedy podle tržního konsenzu zůstane uvolněná ještě dlouhá léta a bude velmi zajímavé sledovat, kam mezitím vystoupají sazby v USA, které by Fed mohl letos podruhé zvýšit již na svém prosincovém zasedání.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: