Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

JPY se od Bank of Japan pomoci nedočkal. Ta svůj výhled příliš nemění a dál vyčkává

Po delší době o sobě ráno dala znovu vědět Bank of Japan, která dnes rozhodovala o sazbách a měla možnost vyjádřit se k ekonomické situaci a slábnoucímu JPY. To podstatné z dnešního zasedání viz níže v několika bodech:

  • Banka ponechala sazby podle očekávání beze změny na -0,1 % a žádná změna nenastala ani u jejího cíle pro desetileté výnosy, který zůstává na 0 %.
  • Rozhodnutí podpořilo 7 z 9 členů výboru pro měnovou politiku.
  • Ekonomika podle BoJ pokračuje v postupném zotavování. Výhled se ale mírně zlepšil, a to zejména díky zahraniční poptávce.
  • K růstu poptávky má přispívat slabší jen, ale i zlepšení výhledu pro Čínskou ekonomiku.
  • Inflační očekávání dál slábnou a jejich zlepšení je zatím v nedohlednu.
  • Tři výše uvedené body jsou pravděpodobně hlavním důvodem počáteční velmi vlažné reakce JPY. Na jednu stranu mírné zlepšení ekonomického výhledu + na stranu druhou mírné zhoršení výhledu pro inflaci znamená, že banka nemá důvod na své měnové politice cokoliv měnit.
  • Co se rizik do budoucna týká, doprovodný komentář nabídl klasické body jako brexit, Čína, nebo nejistota v eurozóně.

Doprovodný komentář se tak téměř nijak nevěnoval slábnoucí japonské měně, která by měla BoJ dělat radost, a nenabídl ani žádné konkrétní vyjádření k růstu dluhopisových výnosů, který jde naopak proti její měnové politice. Slabší jen a vyšší výnosy se částečně negují a BoJ zdá se považuje jejich kombinovaný dopad na měnovou politiku za neutrální.
untitled1

Nedočkali jsme se ani žádného komentáře na zatím ne aktuální, ale dlouhodobě velmi zajímavé téma, kterým je prudký růst podílu státních dluhopisů v držení Bank of Japan, která díky masivnímu programu QE vlastní dnes zhruba třetinu veškerého státního dluhu. Toto procento přitom do budoucna dál rychle poroste.
untitled

Sečteno a podtrženo, Bank of Japan dnes žádné novinky nepřinesla a fundament na JPY se nemění. To je v konečném důsledku pro JPY zdá se spíše špatná zpráva, protože prostor k dalšímu oslabování zůstává otevřený a obchodníci jej dens ráno začali znovu využívat.
untitled2

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: