Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Je možné vydělat na intervencích ČNB?

Poslední dobou jsou intervence ČNB a kurzový závazek hodně žhavé téma. Níže nabízím svůj pro Reflex, kde se mě zeptali, jestli se na měnové politice ČNB dá nějak vydělat.
– – – – – – – – – – – –
Jak vydělat na ukončení intervencí?

Jakýkoli text začínající slovy Jak vydělat na… by měl být už z principu vždy tak trochu podezřelý. Kdyby to bylo snadné, dělal by to pravděpodobně každý a u investic či dokonce spekulací to platí dvojnásob. Otázku jak vydělat na ukončení intervencí ČNB ale dostávám poměrně často a asi se v tomto případě není čemu divit. Spousta lidí má ještě v živé paměti začátek minulého roku, kdy švýcarský frank zpevnil během jednoho dne o 17 % poté, co Švýcarská centrální banka trochu nešťastně opustila svůj kurzový závazek. Ten byl shodou okolností téměř totožný se závazkem ČNB, která nechce pustit korunu pod 27 Kč/EUR. Takže ano, vydělat na ukončení kurzového závazku teoreticky skutečně lze a za předpokladu švýcarského scénáře stačí prostě nakoupit koruny a čekat, až ČNB nechá korunu znovu volně plavat.

Přestože nemáme k dispozici žádná tvrdá data, již pouhý pohled na růst českých devizových rezerv naznačuje, že se možná část trhu o něco podobného pokouší. Není se co divit. Vzpomínka na skokové zpevnění franku je stále čerstvá a je také pravdou, že pokud by dnes ČNB závazek bez náhrady opustila, koruna s největší pravděpodobností skutečně posílí. Jít proti centrálním bankám se ale i přesto většinou nevyplácí a to obzvláště v situaci, kdy banka brání měně v posilování. V tomto případě totiž koruny prodává, takže jsou její zdroje z titulu její pozice prakticky neomezené.

Nikde navíc není psáno, že až ČNB závazek někdy v budoucnu skutečně opustí, dostane se koruna okamžitě pod 27 Kč/EUR. Dovedu si představit, že Evropská centrální banka začne měnovou politiku utahovat dříve než ČNB. Dovedu si představit, že ČNB do budoucna kvůli nízké inflaci posune závazek ještě o něco výše nad 27 Kč/EUR a dovedu si představit také to, že jej opustí výměnou za nová nestandardní opatření, díky kterým bude její měnová politika nakonec ještě o něco více expanzivní, než je tomu dnes. Ve všech těchto případech by koruna proti dnešku oslabila a ve všech těchto případech by se vyplatilo být naopak na jedné lodi s ČNB.

Česká národní banka si tedy možná zahrává s ohněm a je docela pravděpodobné, že kurzový závazek není nejšťastnějším řešením boje s nízkou inflací. To ale v žádném případě neznamená, že jsou dnes kvůli její měnové politice na trhu snadné peníze, které už stačí pouze posbírat.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: