Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Jakou reakci čekat na trzích po amerických volbách?

Na včerejším webináři jsme probírali americké volby, očekávanou reakci na trzích, její předpokládanou velikost a nakousli jsme také to, která finanční aktiva by mohla na výsledek voleb reagovat více a které méně. Rád bych se k této problematice ještě krátce vrátil, protože mi na toto téma v posledních dnech do mailové schránky přišlo hned několik dotazů. K případné reakci tedy ještě několik postřehů:

  • Posledních pár dnů, a hlavně včerejší seance, ukázalo, že se trhy Trumpa bojí. Důvodem podle mě není ani tak politický program, ale nejistota, kterou by jeho zvolení mohlo způsobit. S Clintnovou mají trhy své jisté. Obamova politika bude pokračovat a žádné velké změny se pravděpodobně nestanou. U Trumpa trh ale jasno nemá a pokud něco investoři nesnáší, je to v první řadě nejistota. Pozitivní dopad by přitom vítězství Clintonové mohlo mít také na americký dolar, který během včerejška rovněž dokázal růst. Historicky však víme, že je dopad na dolar mnohem méně jednoznačný a během posledních třech prezidentských voleb byla reakce akcií vždy mnohem citlivější než reakce amerického dolaru.
  • Pokud tedy přijmeme hypotézu, že bude Clintonová pro trhy dobrou zprávou a naopak, co z toho můžeme vyvozovat? Především to, že dolar a riziková aktiva mohou z jejího vítězství těžit. Co lze ale považovat za rizikové aktivum? Zejména akcie a měny s vyššími výnosy, tedy emerging markets měny a z hlavních světových měn pak například i AUD nebo NZD. Problém s těmito měnami je ale ten, že jsou na páru s dolarem, kterému by vítězství Clintonové mohlo také pomoci. Je tak docela pravděpodobné, že reakce na většině párů bude relativně mírná až lehce rozpačitá. Něco podobného jsme mohli vidět například včera, kdy dolar zpevnil vůči euru a libře, ale například na páru s australským a novozélandským dolarem posílit nedokázal.
  • Dvě měny ale mohou reagovat na volby více než ostatní. Mexické peso a japonský jen. U pesa není co řešit. Trumpova pozice vůči Mexiku je dobře známa, takže by jeho prohra mexické měně rozhodně pomohla. U JPY jsme v trochu složitější situaci. JPY je díky svým nízkým sazbám vnímán jako bezpečný přístav, kterému by mělo vítězství Clintonové uškodit. Souhlasíme-li tedy s tím, že by zároveň mělo pomoci dolaru, dostáváme na USDJPY velmi čistý fundament. Rakce na USDJPY by proto mohla být z majors páru největší, což opět potvrdila i včerejší seanci, kdy to byl právě USDJPY na kterém americká měna rostla nejvíce.
  • Co komodity? Ropy se pravděpodobně volby příliš nedotknou a veškerá reakce bude souviset s tím, co se bude dít na dolaru. Zpevnění dolarů (Clintonová) tedy může být pro ropu lehce negativní a naopak. Podobná pak může být situace i na ostatních průmyslových či zemědělských komoditách. Reakce ale pravděpodobně bude jen mírná. Drahé kovy jsou však jiný příběh. Zlato je totiž ve stejné pozici jako JPY na páru s dolarem. Silný dolar (Clintonová) a pokles rizikové averze (Clintonová) mu škodí, takže i v tomto případě může být fundament jasný a reakce velmi čistá. Včerejší seance je opět dobrým vodítkem, když cena zlata klesla o 1,8 %.
  • Je nějaký sektor, který bude na volby reagovat více než jiný? Podle mě ano a jedná se o americký uhelný průmysl. Rozdíl mezi Trumpem a Clintnovou je v pohledu na toto odvětví propastný. Zatímco Clintonová chce zavírat uhelné elektrárny a likvidovat uhelné doly, Trump je jasně pro uhelný průmysl a jeho vítězství by bylo pro tento sektor po dlouhých letech strádání darem z nebes.

Ať už ale výsledky voleb opadnou jakkoli, je podle našeho názoru velmi pravděpodobné, že jejich dopad na trhy bude spíše krátkodobý. Tento týden rozhodně budou téma, ale dlouhodobější trend na trzích podle nás nastavit nedokážou. Trhy se proto velmi pravděpodobně rychle uklidní a pro příští týden již počítáme s tím, že začnou znovu zaměřovat na tradiční dlouhodobá témata, jakým je stav ekonomiky a očekávaný vývoj měnové politiky v USA a ve světě.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: