Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Jak reagovaly akcie a dolar na předchozí prezidentské volby?

Dnes si dáme pár grafů. Prezidentské volby v USA se nám blíží a abychom si mohli udělat lepší představu o tom, co nás možná příští týden čeká, podíváme se na to, jak trhy reagovaly na volby v minulých letech. Zaměříme se na S&P500 a vezmeme to popořadě od těch posledních, tedy Obama vs. Romney.

Obama vs Romney (2012)

Obama v roce 2012 potvrdil svůj mandát a S&P500 na jeho znovuzvolení reagoval oslabením o 1,7 %. V následujících dvou týdnech se propadl o dalších 5 %, aby své ztráty následně do konce měsíce kompletně zlikvidoval. Prvotní reakce tedy byla negativní, i když nijak dramatická a šla by přirovnat k reakci na trochu překvapivé zasedání Fedu.
untitled

Dolar (dolarový index) reagoval na tyto volby sice také, v konečném důsledku byla ale reakce velmi rychlá a nejednoznačná. Nejprve oslabení o 0,6 % a pak rychlý návrat zpět. Žádné drama.
untitled1

Obama vs. McCain (2008)

Tohle byly hodně vyhrocené volby, kde se střetlo typicky republikánské pojetí politiky s novou Obamovou vizí evropského střihu (zdravotní pojištění pro všechny, větší inklinace k evropským socialistickým politikám). Reakce na S&P vypadá na první pohled nevýznamně, ale nenechte se oklamat měřítkem. Jedná se o více než 4 % pohyb po kterém následoval v dalších třech týdnech 26% kolaps. Ten však rozhodně nelze dávat za vinu prezidentským volbám, ale především skutečnosti, že tou dobou USA zmítala hluboká finanční krize. V tomto kotextu byla proto i prvotní čtyřprocentní reakce pravděpodobně trochu přehnaná. Finanční trhy si procházely jedním z nejvíce volatilních období v historii a reagovaly velmi citlivě téměř na vše.
untitled2 

Situace na dolarovém indexu byla ale opět klidnější. Dolar nejprve -2 % a v dalších dvou dnech rychlý návrat zpět.
untitled3

Bush vs. Carry 2004

Tyto volby z posledních třech možná nejvíce připomínají současnou situaci na trzích. V roce 2008 se trhy děsily finanční krize a v roce 2012 na nich stále ještě rezonovala krize dluhopisová. V roce 2004 se však americké ekonomice dařilo, nezaměstnanost byla na 5,5 %, inflace byla na 2 %, finanční trhy bezstarostně rostly a volatilita se držela na podobně nízkých úrovních jako dnes. Vyhráli republikáni a S&P500 tehdy během dvou dnů vystoupal o více než tři procenta…
untitled4

…zatímco dolar za stejnou dobu klesl o necelé procento.
untitled5

Samozřejmě že se je výše uvedený vzorek pouhých třech prezidentských voleb poměrně malý, ale dále do minulosti pravděpodobně chodit nemusíme. Trhy před dvaceti lety a dnes nelze srovnávat, stejně tak jako lze jen těžko srovnávat tehdejší a dnešní americkou politiku a její obsah. Z výše uvedeného je však možné usuzovat, že by i v těchto volbách mohla být reakce na akciovém indexu mnohem „čistší“ než reakce na dolaru. Přestože to neplatí vždy a často záleží hlavně na celkovém rozpoložení na trhu, obecně lze říci, že by mělo vítězství republikánů akciovým trhům vyhovovat více než vítězství demokratů. Donald Trump je ale tak neřízená střela, že bychom za to ruku do ohně rozhodně nedali. Reakce na S&P500 by se podle nás mohla vměstnat do plus mínus dvou procent.

Co se dolaru týká v posledních několika dnech sledujeme, že dolar začíná díky rostoucím preferencím Trumpa oslabovat, takže by jeho vítězství mohlo mít pravděpodobně na americkou měnu spíše negativní dopad. Prvotní reakce na zveřejnění výsledků by se možná mohla pohybovat okolo procenta. Osobně pak v žádný dlouhodobější efekt nad rámec několika dnů nevěřím a proto očekávám, že se situace na dolaru už pár dnů po volbách bude znovu točit především kolem amerických dat a jejich dopadu na šance na prosincový růst úrokových sazeb.

Jak v případě akcií, tak v případě dolaru lze pak považovat za velmi pravděpodobné, že by vítězství Trumpa pro trhy a pro Ameriku představovalo větší šok a nejistotu než vítězství Clintonové a proto by na jeho vítězství měly trhy reagovat citlivěji než na vítězství Clintonové.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: