Když zajdete s přáteli do plaveckého bazénu, očekáváte, že po osprchování vás v plavecké hale přivítá velká plocha s čistou vodou, o patřičné teplotě, a že bude natolik průzračná, že se budete těšit na svá první plavecká tempa. Rozhodně si nebudete představovat, že ze sprchy vstoupíte do močálového mokřadu s kvákajícími žábami a odrostlými pulci s vrstvou žabince na hladině, obrůstajícím rákosím. Kdyby měl plavecký bazén vzezření podobné třeboňským rybníkům, našlo by se možná jen pár otrlých nadšenců, kteří by takovou koupel vyzkoušeli na vlastní nebezpečí.
Základním předpokladem k provozu všech plaveckých bazénů, a v zásadě i těch menších zahradních, je úprava bazénové vody chlorito.cz v takovém rozsahu, aby se v nádrži nevyskytovaly ani žáby, ani pulci a dokonce ani řádné řasy, mléčný či zelený zákal či vrstva bahna nebo bakteriálního slizu na dně a po stěnách bazénu. Abychom však dokázali udržet vodu na koupání v potřebné kvalitě, potřebujeme řadu technických pomůcek.
Filtrace – bazénová filtrace je srdcem očisty vody v bazénu. Je základní pomůckou a předpokladem k tomu, abychom se v bazénu mohli koupat. Bazénová filtrace může být kartušová s papírovou vložkou, anebo písková. Pískové filtrace jsou vhodné pro velké bazény a jako filtrační médium se tam používá křemičitý písek o určité frakci, anebo zeolit, který filtruje vodu dokonce třemi odlišnými způsoby.
Dezinfekce – dezinfekce bazénu se opírá o různé typy přípravků nebo technických zařízení. Mohou to být prostředky chlorové nebo bromové chemie, polymerová chemie anebo výkonné středotlaké UV lampy. Dezinfekce zajišťuje ochranu bazénu před rozmnožováním patogenů, které by mohly ohrozit zdraví plavců a zároveň snížit kvalitu vody, co se týče vizuálního efektu, tedy zřejmě vás nebude lákat plavat ve vodě kalné a plné řas a žabince.