Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Jak nízké jsou přes svátky objemy na akciovém trhu?

Jak nízké jsou objemy na finančních trzích přes vánoční svátky? Tradičně nejnižší v celém roce, ale pořád ne zcela zanedbatelné. Jen tak pro zajímavost jsem si připravil srovnání vývoje objemů na NYSE za posledních 60 obchodních seancí, které jsou docela reprezentativním vzorkem toho, jak se objemy na trzích během roku vyvíjejí a jak výrazně se čas od času odchylují od normálu. Graf níže zachycuje objem zobchodovaných akcií společností zahrnutých v indexu S&P500 ( v mil. kusů).

untitled

Během posledních tří obchodních seancí byly průměrné objemy jen o málo vyšší, než během černého pátku koncem listopadu, kdy byly v USA zkráceny obchodní hodiny. Aktuálně se tedy pohybujeme na přibližně 60 % toho, co pro trhy v posledních třech měsících bylo běžné. Nejvyšších objemů, které byly zhruba čtyřikrát vyšší než dnes, pak trhy dosahovaly ve dvou seancích po amerických volbách a také v polovině tohoto měsíce, kdy Fed po roce znovu zvýšil úrokové sazby.

Jsou nízké objemy pro trading dobré, nebo ne? Záleží. Jednou z jejich největších výhod je skutečnost, že mají trhy (většinou) tendenci držet se ve vymezených pásmech a respektovat technické bariéry. Fundamentů je totiž málo a technika je to jediné, co obchodníkům zbývá pro rozhodování o vstupech do pozice. Není tomu tak ale vždy a čas od času mohou některá aktiva ustřelit jen na základě několika větších objednávek, což jsme v tomto týdnu mohli pozorovat například na zlatě a velmi pravděpodobně i aktuálně na JPY, který od včerejšího rána na páru s dolarem zpevnil o více než 120 pipů bez jakéhokoli fundamentu.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: