Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko

Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a dostávám na něj stále víc dotazů, takže proč to nezkusit. Nejprve ale znovu ve stručnosti pár slov o tom co je VIX a proč je v poslední době tolik populární.

VIX měří implikovanou volatilitu opcí na akciový index S&P500. Implikovaná volatilita je důležitou složkou pro ocenění opcí. Čím větší je volatilita na trhu, tím větší je nejistota ohledně vývoje S&P500 panuje a tím vyšší také musí být cena opce.

Shortování, nebo longování volatility je univerzální obchod, který v sobě zahrnuje spekulaci na celkový sentiment na trhu. Pokud věříme, že bude nadcházejících pár dnů a týdnů na trhu klidných, počítáme také s tím, že bude volatilita nízká. V tomto případě můžeme shortovat VIX a profitovat ze swapových bodů. Výhodou této strategie, v porovnání s dlouhou pozicí na akciovém indexu, je to, že díky swapovým bodům můžeme vydělat i v případě, že se akciové indexy celou dobu nehnou z místa. Jediné co potřebujeme je nízká volatilita a klid na trzích. Zdali trhy v tomto prostředí rostou nebo klesají nás až tolik nezajímá.

Jsou-li podle nás akcie naopak příliš vysoko a vidíme riziko výraznější korekce, stačí nakoupit VIX a čekat na jeho prudký růst. Swapové body jsou v tomto případě většinou našim nákladem, který je však relativně malý v porovnání s potenciálním ziskem, kterého lze dosáhnout v případě, že volatilita skutečně vzroste. Výhodou této strategie je to, že pokud už VIX roste, roste skutečně velmi prudce a intradenní pohyby v řádech desítek procent nejsou v tomto případě nic neobvyklého. Více o této strategii a obchodování VIXu v roce 2016 v jednom z mých předchozích článků pod tímto odkazem.

Nyní už ale k samotnému komentáři.

Posledních několik dnů dostalo akciové indexy po celém světě znovu pod silný prodejní tlak. Americký S&P5000 během tohoto týdne klesl o téměř tři procenta a březnový kontrakt na VIX je díky tomu zpět v okolí 26b., kde se naposledy pohyboval 20. ledna. Stále ještě nedosahujeme úrovní z loňského srpna, ale jsme blízko.
Untitled

Dlouhou pozici na současných úrovních považujeme za rizikovou. VIX sice může ještě mírně růst, riziko jeho pádu je však příliš vysoké. Stačí totiž, aby centrální banky začaly situaci znovu hasit a VIX může okamžitě prudce klesnou. Šance na to, že bude VIX koncem příštího týdne o 5b. níže je dnes podle nás rozhodně větší, než šance, že bude koncem příštího týdne o 5b výše.  Máme-li být na VIXu long, požadujeme za riziko pádu VIXu o jeden bod potenciál růstu minimálně o dva až tři body a proto pro nás za této situace long pozice není atraktivní.

Short pozice je za současné situace zajímavější, i když stále ne dostatečně zajímavá (pro intradenní obchodníky ale zajímavá být může). V současném nervózním trhu preferujeme spíše long pozice na nižších úrovních, které nám dávají šanci na home run v případě, že se trhy dostanou do krizového režimu a začnou velmi prudce klesat. Jsme-li na VIXu long, platí, že čím hůře pro trhy, tím lépe pro nás. Nechceme ale tuto pozici otevírat za každou cenu a určitě ne v době, kdy už trhy jsou ve výrazném klesajícím trendu.

S dlouhodobější long pozicí bychom proto rádi vyčkali do doby, než se VIX dostane zpět k úrovním okolo 20 bodů. Jeho pád na úrovně z konce minulého roku, kdy se VIX pohyboval mezi 15 – 17b. považujeme zatím za málo pravděpodobný. Na podobné úrovně bychom se mohli dostat teprve v případě, kdy centrální bankéři vyšlou jednoznačný signál, že problematickou situaci na trzích budou řešit dalším uvolněním měnové politiky. Dostaneme-li se na úrovně kolem 20b. získáváme poměrně slušné Risk Reward Ratio (RRR), kdy by šance na pád k 17b. mohla být přibližně podobná, jako náhlý růst VIXu někam zpět ke 26b.

Příští pátek si situaci znovu vyhodnotíme a naši strategii jí přizpůsobíme.

 

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: