Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Investoři po celém světě drží podle BlackRock hotovost v objemu 50 bilionů dolarů. Máme se z toho radovat?

Jedna zajímavost z minulého týdne, ke které jsem se ale dostal až teď.  Když v minulém týdnu zveřejnila své hospodářské výsledky americká investiční skupina BlackRock, zmínil se její šéf během earnings callu o tom, že podle odhadů společnosti dnes investoři drží v hotovosti přibližně 50 bilionů dolarů. Bloomberg o tom napsal minulý týden článek, který je pro zájemce pod tímto odkazem a připojil i grafiku, která tuto obří sumu dává do trochu více uchopitelných rozměrů.
capture

Investoři tedy dnes v hotovosti drží částku, která je ekvivalentem přibližně deseti čínských ekonomik. Vskutku šílené číslo.

BlackRock sama přitom obhospodařuje aktiva v objemu 5 bilionů dolarů a jak její prezident Rob Kapito uvedl, jen v jejím případě drží klienti společnosti přibližně 60 % veškerých aktiv v hotovosti. Zároveň dodal ještě jednu zajímavou věc, a to že v závislosti na úrokových sazbách a volatilitě se může značná část těchto prostředků dát v budoucnu do pohybu. Podobný názor jsem zaregistroval i u dalších ekonomů, kteří současný vysoký objem hotovosti považují za jakýsi bezpečnostní polštář a potenciální zdroj pro další vlnu růstu cen finančních aktiv. Je tomu ale skutečně tak? Je současná hotovost opravdu polštářem bránícím výprodejům a příslibem do budoucna? Osobně jsem trochu skeptičtější.

Hlavním důvodem vysokého objemu hotovosti je totiž to, že dnes jednoduše řečeno není kam investovat. Alespoň ne v opravdu velkých objemech. Hotovost je proto díky rekordně nízkým výnosům a úrokovým sazbám lepším finančním aktivem než kdykoli předtím. Náklady ušlé příležitosti jsou dnes u hotovosti rekordně malé a v porovnání se zápornými výnosy dluhopisů se z těchto nákladů poprvé v historii moderního peněžního systému stávají de facto výnosy. Proč by tedy investoři přesouvali hotovost do finančních aktiv v situaci, kdy jsou výnosy tak nízké jako dnes?

Objem hotovosti se samozřejmě může jednou snížit, ale sníží se velmi pravděpodobně až teprve tehdy, jakmile výrazněji začnou stoupat úrokové sazby. Problém s tímto scénářem je však ten, že jakmile sazby začnou růst, ceny většiny finančních aktiv se této skutečnosti budou muset přizpůsobit a přizpůsobí se tím, že začnou klesat. Dluh podraží, náklady na jeho obsluhu vzrostou, ekonomika zpomalí, tržby klesnou a hotovost pravděpodobně bude klesat ne jako důsledek nových investic, ale spíše jako důsledek potřeby splácet dluhy a jiné závazky, které začnou na knihách investorů s vyšší úrokovou mírou mnohem více těžknout. Současná úroveň hotovosti proto velmi pravděpodobně není ani tak bezpečnostním polštářem a příslibem lepších časů, jako spíše pouhým symptomem dnešní doby a bezradnosti, do které byli investoři zahnání celosvětovou měnovou politikou.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: