Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Investice do zlata nebo do zlatých těžařů?

Čas od času dostanu otázku na zlato. Jestli je to dobrá investice, kdy investovat do fyzického zlata, kdy do papírového a podobně. Včera se mě ale jeden z našich čtenářů zeptal, co je podle mého názoru lepší. Zda investice do zlata, nebo do zlatých těžařů. Napadlo, mě že bych to mohl trochu rozebrat i tady na xPulsu.

Zlato je poslední dobou v kurzu a otázky na něj se množí. Není se co divit. Cena zlata vystoupala od začátku roku o 24 %, což z něj dělá letos jedno z nejvýkonnějších finančních aktiv. Pokud jste ale investovali do zlatých těžařů, nad nějakými 24 % se můžete jen pousmát. Zlatí těžaři si totiž vedli mnohem lépe. Asi nejlepším benchmarkem je pro ně ETF s názvem GDX, které lze mj. obchodovat i v naší platformě xStation. Celým názvem VanEck Vectors Gold Miners, GDX je jedním z nejlepších benchmarků těžařů zlata na světě. Jedná se o ETF, které v sobě zahrnuje všechna velká jména zavedených těžařských společností, jehož portfolio tvoří z 20 % dvě největší jména v tomto odvětví – Barrick Gold a Newmont Mining. Zatímco zlato od začátku roku vystoupalo o čtvrtinu, GDX má za sebou za stejné období již téměř 100 % růst.
untitled

Jak je takto velký rozdíl možný? Málokdo si to uvědomuje, ale zlatí těžaři jsou vlastně takové napákované a tak trochu horší zlato. Proč napákované a proč horší?

Napákované proto, že jakmile je cena zlata dostatečně vysoká na to, aby pokryla náklady na jeho těžbu, je každý další růst ceny pro těžařskou firmu de facto čistým ziskem bez dodatečných nákladů. Při výraznějším růstu ceny zlata mohou být rozdíly v ziskovosti v řádech desítek až stovek procent, díky čemuž reagují akcie těžařů na růst cen zlata velmi citlivě. To samé samozřejmě platí i směrem dolů. Jakmile se začne cena zlata propadat, cena akcie klesá a klesá tím rychleji, čím více se zisková marže společnosti blíží nule.

Horší než zlato jsou těžaři proto, že pokud si odmyslíme náhodné faktory, které vstupují do ceny akcie a které mohou na akcie těžařů působit oběma směry (objevení nových nalezišť, efektivita managementu apod.), dostane-li se kterýkoli těžař do situace, kdy se marže přiblíží nule, v sázce je rázem existence samotné společnosti a tedy i možnost, že by akcie mohla ztratit 100 % své hodnoty. Něco takového u zlata samozřejmě nehrozí. Zlato je navíc komodita, která se prakticky nespotřebovává, takže může být jeho cena, na rozdíl od ropy a dalších průmyslových komodit, dlouhodobě pod obvyklými náklady na jeho těžbu.

Pokud se mne tedy klienti ptají na to, zda zlato nebo těžaři, odpovídám právě z tohoto důvodu zlato. To však neznamená, že jsou těžaři špatnou investicí. Já sám nějaké vlastním. Podaří-li se Vám totiž vstup načasovat v situaci, kdy je cena zlata skutečně nízká, těžaři se Vám za důvěru bohatě odmění.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: