Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Inflační očekávání v Británii prudce rostou, libra ale dobré zprávy stále ignoruje

Libra je v poslední době opravdu zvláštní. Minulý týden jsme se trochu podivovali nad tím, jak slabá britská měna v posledních dnech je a v jakém kontrastu je to k novým ekonomickým datům, která z Británie v poslední době přicházejí. V tomto směru s zatím nic nemění. V pátek dokonce zkolabovala a podle posledního COT reportu nebyl nikdy objem short GBP pozic mezi velkými hráči na trhu tak vysoký jako dnes. S každým dalším oslabením libry je ale kontrast mezi slabou librou a dobrými fundamenty větší. Stračí se podívat na vývoj inflačních očekávání z posledních několika týdnů, která začala prudce stoupat.
untitled
Inflační očekávání se přehoupla přes 3 %

Jak ukazuje graf výše, inflační očekávání, měřeno jako rozdíl mezi výnosy z dluhopisů a inflačně indexovaných dluhopisů, vystoupala u desetiletého výhledu nad 3 % a jsou nejvýše od roku 2014. Co to znamená? Především jasný signál pro Bank of England, že by již měnovou politiku neměla dál uvolňovat. V předchozím článku jsem psal o pravděpodobnosti růstu amerických sazeb, která v posledních dvou týdnech začala výrazně stoupat. Když se ale podíváme na podobný graf pro Británii, vidíme v posledních týdnech výrazný pokles pravděpodobnosti dalšího snižování sazeb, která je pro prosincové zasedání nyní na pouhých 14 %. Ještě před měsícem přitom dosahovala 30 %.
untitled1
Pravděpodobnost prosincového snížení britských sazeb klesla na 14 %

Fundament na libře se tak paradoxně v minulých týdnech dramaticky zlepšil, ale obchodníci toto zlepšení i nadále naprosto ignorují.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: