Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Evropské trhy zahajují týden v klidu, dolar odevzdává část zisků z minulého týdne

Finanční trhy zahajují nový týden podle očekávání v naprostém klidu a na nízkých objemech. Po velmi divokém minulém týdnu se tak situace uklidňuje, k čemuž pomáhá jak dnešní absence nových fundamentů, tak vyčkávání obchodníků na poslední důležitý fundament tohoto roku, kterým bude ve středu večer zasedání americké centrální banky. Evropské indexy se tak dnes drží v líném bočním trendu v okolí pátečního close a například německý DAX zůstává nadále nad hranicí 11 100 euro.
untitled

Nové makro dnešní seance nepřinesla a největší pozornost se tak točí kolem situace na ropě. Ta dnes zahájila obchodování výrazným růstovým gapem poté, co se o víkendu 12 nečlenských zemí OPEC včele s Ruskem dohodlo na snížení ropné produkce o více než půl millionu barelů. Dobré zprávy navíc podpořilo také vyjádření saúdského ministra energetiky, podle kterého bude snížení saúdské ropné produkce nakonec ještě větší, než k čemu se země zavázala koncem minulého měsíce. Ropa si i v odpoledních hodinách své pozice drží a po pětiprocentním růstu je momentálně na nejvyšších úrovních od poloviny minulého roku.
untitled4

Dražší ropa tradičně hraje do karet kanadskému dolaru, který navázal na svůj růst z minulého týdne a zpevnil na páru s americkým dolarem o půl procenta.
untitled1

Americký dolar je ale pod tlakem i na páru s ostatními měnami, když ztrácí okolo sedmi desetin procenta například vůči libře a novozélandskému dolaru. V obou případech je však pohyb spíše technického charakteru bez zjevného fundamentu.
untitled2

Do karet hraje slabší dolar také drahým kovům a znovu jsou to především obchodníci na stříbře, kteří využívají relativně malé velikosti svého trhu a dnešních velmi nízkých objemů. Zatímco cena zlata stagnuje, stříbro zpevnilo na základě několika větších objednávek o téměř dvě procenta až nad hranici 17 dolarů za unci.

untitled3

Dnešek již žádná nová data nepřinese i americká seance by se měla nést v poklidném režimu.Americké indexy zahájily pondělní obchodování proti pátku téměř beze změny.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: