Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Evropské PMI příjemně překvapilo, pomohl hlavně sektor služeb. Euro přesto znovu ztrácí

Markit zveřejnil sérii čerstvých výsledků evropského PMI. Výsledky jsou opět slušné, a to zejména v případě sektoru služeb, který v největších evropských ekonomikách pokračuje na evropské poměry v robustní expanzi. Co se dvou největších ekonomik týká, výsledky jsou následující:

  • Německý PMI pro výrobní sektor mírně klesnul na 54,4b. proti konsenzu 54,8b. Zůstává však i nadále na vysokých úrovních a potvrzuje velmi dobrou kondici německého průmyslu. PMI ve službách pak překvapil silným růstem z 54,2b. na 55b. proti konsenzu 55b. Německá ekonomika podle Markitu pokračuje v expanzi nejen díky domácí poptávce, ale i díky silné poptávce ze zahraničí. Za pozornost stojí také informace o tom, že německé firmy začínají reportovat růst nákladů spojených nízkou mírou nezaměstnanosti, která by se tak možná v nadcházejících měsících mohla začít pomalu promítat do růstu inflačních tlaků.
  • Francouzský PMI ve výrobě naplnil očekávání a mírně klesnul na 51,5b. PMI ve službách pak rostl o více než bod na 52,6b., zatímco trh počítal s růstem na 52,1b. I z Francie tak konečné přicházejí pozitivní signály především ze sektoru služeb, kde je podle Markitu tempo růstu podnikové aktivity nejvyšší za posledních 17 měsíců.

Kompozitní index pro celou eurozónu proto dnes právě díky Německu a Francii dokázal výrazně vzrůst z 53,3b. na 54,1., což je nejlepší výsledek za posledních 11 měsíců.
untitled

Zatím je stále brzy na jakékoli závěry, ale začíná to vypadat, že by se evropská ekonomika mohla dočkat začátkem příštího roku docela zajímavého stimulu, a to jak v oblasti růstu HDP, tak možná i v inflačních očekáváních. Lepší data pravděpodobně ECB neodradí od prodloužení programu kvantitativního uvolňování, ale pokud ji donutí alespoň ke zvýšení inflačního výhledu a výhledu pro růst HDP, mohla by mít v konečném důsledku pozitivní dopad také na evropskou měnu. Ta zatím na nová data nereaguje a krátce po otevření evropských burz dokonce začala znovu ztrácet. Budou-li z Evropy ale dál přicházet podobné výsledky, mohla by evropská měna po dlouhé době konečně získat zajímavý růstový stimul.
untitled1

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: