Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Evropské indexy končí seanci v poklidném duchu, po zásobách posiluje významně ropa

Dnešní obchodní seance na akciových indexech patřila k těm klidnějším, a to přestože ještě v úterý řádil výprodej v evropském finančním sektoru a ranní propad japonského indexu Nikkei nebyl pro obchodníky příliš povzbudivý. Banky si tentokrát zpravidla ztráty odpustily. Poklesy dnes korigovaly také evropské automobilky a hlavně v závěru evropské seance se přidal energetický sektor v reakci na růst cen ropy.

Situace na hlavních indexech k 18. hodině

akcs

Z důležitých fundamentů byl dnes na programu:

  • PMI ze služeb ve Velké Británii v 10:30 – výsledek + 47,7 b – v souladu s očekáváním
  • ADP report počtu nových pracovních míst v USA ve 14:30 – výsledek +179 tisíc vs očekávání 171 tisíc
  • ISM PMI z nevýrobního sektoru v USA v 16:00 – výsledek 55,5 b vs očekávání 56 b

Reakce trhu na data byla mírná, žádné velké překvapení se neudálo.

Situace na forexu tak nějak zapadala do dění na akciích. Na hlavních měnách jsme se nedočkali výrazných pohybů, jakých jsme byli svědky v minulých seancích. Australský dolar i japonský jen si udržely velkou část zisků, které včera nabraly po zásahu v pořadí monetární a fiskální autority. Nejvyšších ztrát z hlavních měn se dnes dočkal novozélandský dolar, který začal klesat už v ranních hodinách po zveřejnění nižšího růstu mezd. Důvodem ovšem může být také negativní náhled obchodníků na kiwi po snížení sazeb v Austrálii. Díky rostoucím cenám ropy se postupně dostaly do popředí výkonnosti kanadský dolar a norská koruna.

crsns

Ropa se dočkala výrazného růstu po zveřejnění zásob ropy a ropných produktů v USA. Přestože celonárodní zásoby oproti očekávání rostly (+1,41 mb vs očekávání -1,49 mb), tak pozitivní cenovou reakci má na svědomí prudký pokles zásob v největším ropném hubu USA – oklahomském Cushingu – o 1,12 mb. Po třech týdnech se také obnovil pokles produkce cen ropy v USA. Jedním z důvodů růstu celonárodních zásob jsou nejvyšší importy ropy do USA za poslední 3 roky. Ropa Brent vystoupala krátce po 18. hodině nad 43 dolarů za barel a WTI se pohybovala v okolí 41 dolarů.

kdse

Vývoj na dalších komoditách dnes byl zpravidla klidnější. Zlatu se nepodařilo navýšit dvouleté rekordy na 1176 dolarech za unci z první poloviny července a naopak mírně ztrácelo. Lehké poklesy zaznamenaly také další drahé kovy. Obiloviny se dnes dokázaly odrazit z dlouhodobých minim na chicagské komoditní burze. Cena kukuřice rostla o 0,6 % z 21 měsíčních minim. Pšenice dokonce dokázala růst až o 3 %, nicméně stále se pohybovala v blízkosti nejnižších cen za posledních 9 let.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: