Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Evropská inflace dál stoupá díky cenám energií. Dodateční inflační tlaky ale stále nepřicházejí

Eurostat dnes zveřejnil předběžný (flash) odhad CPI za listopad. Nová čísla příliš nepřekvapila. Meziroční inflace podle nového odhadu sice zrychlila o desetinu na 0,6 %, trh však s tímto výsledkem počítal. Jádrová inflace pak zůstává beze změny a rovněž podle očekávání na 0, 8%.
untitled

Efekt nízkých cen energií, který držel celkovou inflaci výrazně pod jádrovou inflací tak pomalu ale jistě odeznívá. Energie jsou sice stále položkou, který zůstává v záporu, ceny energií ale klesají meziročně již pouze o 1 % a dopad na celkovou inflaci se proto vytrácí. Dodatečné inflační tlaky však nepřicházejí, což dokazuje hlavně index cen služeb. Tempo jeho růstu se od loňského listopadu téměř nezměnilo a dál tak stagnuje v okolí 1,1 – 1,2 %.

untitled
Zatímco se pád cen energií zmírňuje, růst cen služeb za poslední rok nijak nezrychlil

Pro euro nijak pozitivní zprávy. Dvouprocentní inflace zůstává daleko a zatím žádný náznak, že by se měla začít přibližovat. ECB má tedy dobrý důvod k prodloužení programu kvantitativního uvolňování, a to i navzdory slušným výsledkům, které v poslední době začínají z některých evropských zemí přicházet. Reakce na dnešní data však byla vlažná a evropská měna si své pozice na páru s eurem během odpolední seance bez problémů drží.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: