Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

ECB se chystá utahovat měnovou politiku?

Pár slov ke včerejšímu pohybu na euru, který přišel po uzavření evropských burz. Máme na mysli tento odpolední spike…
untitled

Euro včera reagovalo docela citlivě na tento článek bloombergu, který se zabývá tématem utahování měnové politiky v eurozóně. Článek cituje nejmenované  zástupce ECB, kteří jsou obeznámeni s diskusí uvnitř banky, která se podle všeho v poslední době začala točit také kolem procesu budoucího utahování měnové politiky. Jakmile ECB rozhodne, že nastal ten pravý čas k jejímu utažení, mohla by se podle všeho vydat podobnou cestou, jakou se při ukončování QE vydal americký Fed, když by současný program kvantitativního uvolňování snižovala postupně vždy o 10 mld. euro na každém ze svých zasedání. Aktuálně ECB nakupuje dluhopisy za 80 mld. euro, takže pokud by ECB rozhodla o ukončení QE podle plánu již příští březen, definitivní konec nákupů by v tomto případě mohl přijít až někdy začátkem roku 2018.

Přestože je reakce na euru docela pochopitelná (o konci QE zatím v eurozóně pořádně nikdo nikdy nemluvil), nemůžeme si pomoct ale přijde nám trochu přehnaná. Z článku je zjevné, že ECB řeší především technickou stránku celé věci, což je rozhodně pochopitelné. Kvantitativní uvolňování někdy v budoucnu ukončit musí. To však nutně neznamená, že se ECB na ukončení QE skutečně chystá a stejní lidé, kteří Bloombergu dali tyto informace, zároveň nevylučují, že by mohlo před ukončením QE dojít k jeho dalšímu prodloužení, což je stále podle tržního konsenzu jednoznačně nejpravděpodobnější scénář. Co je ale možná ještě důležitější, vše zatím nasvědčuje tomu, že jakmile ECB někdy v budoucnu o konci QE rozhodne, bude tento proces pravděpodobně tak pozvolný, jak jen to půjde.

Euro tedy podle nás včera ustřelilo více než je zdrávo a bez ohledu na včerejší pohyb se na jeho fundamentu příliš nemění. Větší pozornost si naopak možná zasluhuje komentář Charlese Evanse (FOMC) z dnešního rána, podle kterého by americké sazby mohly růst  docela pravděpodobně již v prosinci.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: