Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Drahé kovy začínají být možná až příliš drahé

Drahé kovy začínají být nejen drahé, ale možná už i trochu předražené. Jsme sice fandové drahých kovů a dlouhodobý výhled pro ně podle nás zůstává pozitivní, nic to však nemění na tom, že začínáme mít dojem, že letos býci na zlatě a stříbře možná už poněkud přestřelili. Například cena zlata od začátku roku vystoupala o více než 27 % a v případě stříbra se za stejnou dobu bavíme o růstu o 46 %. Oba drahé kovy za sebou mají pětileté období bolestivých výprodejů, během kterých se jejich cena stabilně propadala a letošní price action je podle nás přesvědčivým signálem, že je medvědí trend konečně u konce. Jeden extrém však střídá druhý a ceny zlata stříbra se nyní začínají dostávat do úrovní, které lze považovat za vysoce překoupené.

To naznačuje i prostý pohled na graf a aktuální úroveň RSI oscilátoru, kde jsme se na denním grafu dostali opět nad hranici 70 %. Zatímco zlato tuto úroveň překonalo jen mírně (a tento týden se pod ni znovu vrátilo), stříbro se začátkem měsíce dostalo až na úroveň 88 % a i během tohoto týdne zůstává nad 70% hranicí.
Untitled

Extrémní zůstává situace také na futures trhu, kde je long expozice obchodníků s drahými kovy aktuálně nejvyšší od roku 2011, kdy se zlato málem vyhouplo až na 2 000 dolarů za unci. Důvodem růstu cen drahých kovů jsou letos především nízké úrokové sazby, které prudce klesají ve všech vyspělých zemích.
Untitled1

Prudký pád výnosů způsobuje, že dnes více než 6 bilionů dolarů dluhu nese negativní výnos, přičemž v zemích jako Japonsko a Německo nesou negativní výnos přibližně 3/4 veškerého státního dluhu. Pád výnosů tak na jednu stranu sice drahým kovům pomáhá, na stranu druhou však s každým dalším snížením sazeb klesá prostor k jejich opětovnému snižování a stoupá riziko jejich rychlého růstu v případě, že začne Fed znovu mluvit o možném utahování měnové politiky. Obchodníci na drahých kovech by proto podle nás měli být ve střehu, a to především před dalšími komentáři představitelů americké centrální banky. Prostor ke korekce je totiž na drahých kovech otevřený a stačí relativně málo k tomu, aby jej drahé kovy začaly skutečně vyplňovat.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: