Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Dow Jones +10 % za pět týdnů a historická úroveň 20 tis. bodů je rázem na spadnutí

To co se v posledních pár týdnech děje na akciovém trhu je skutečně pozoruhodné. Nejedná se už jen o nějaký růst akciových indexů, ale o skutečně dramatickou a velmi silnou rally, která se začíná blížit těm nejsilnějším růstovým obdobím od března 2009, kdy světové indexy po vleklé finanční krizi konečně dosedly na dno.
untitled

Vzpomínám si, že jsem někdy v první polovině letošního roku zaznamenal pár investičních doporučení, podle kterých by koncem letošního roku mohl americký index Dow Jones vystoupat až na 20 tis. bodů a přiznám se, že jsem tehdy docela rozuměl posměškům, které se tou dobou kolem těchto odhadů vyrojily. Také jsem je považoval za spíše marketingový tah, ale a ať už to byl či nebyl marketing, realita je nyní taková, že včera – stále teprve v polovině prosince – americký Dow Jones uzavřel seanci jen 89 dolarů pod touto magickou hranicí.

giphy-22

Od amerických voleb – tedy za pouhých pět týdnů – vystoupal o neuvěřitelných 10 %, a to z úrovní, které se už tak samy o sobě blížily historickému maximu. Obchodníci, kteří prodávali v posledních měsících velmi levné call opce v očekávaní dalšího bočního trendu si tak v minulých týdnech museli projít skutečným peklem.

Je zjevné, že růst souvisí především s vítězstvím Donalda Trumpa, což je na celé situaci asi nejvíce zajímavé, protože to bylo právě vítězství Trumpa, na které akciové indexy reagovaly bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb pádem o 5 %. Je zároveň pravdou, že byl boční trend na akciových trzích až příliš dlouhý a indexy se nějakým směrem dříve či později vydat musely. Deset procent za pět týdnů je ale i tak na náš vkus trochu příliš a i když by klidný prosinec akciovým trhům mohl dál svědčit, obáváme se, že může být minimálně technická korekce začátkem příštího roku na spadnutí.

 

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: