Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Dosáhla cena ropy svého vrcholu?

Cena ropy dnes klesá už pátou seanci v řadě a z dosažených maxim už ztrácí 7,4 %. Jedná se o nejdelší řadu od únorových turbulencí na finančních trzích. Brent se stále drží v okolí hladiny 49 dolarů za barel. Tlak na pokles stále existuje, přestože akciové trhy už dnes procházejí pozitivní korekcí. Zaznívají stále intenzivnější hlasy, že cena ropy nad 50 dolarů je neudržitelná, sázkářů na poklesy k letošním minimům ovšem citelně ubylo.

crsd

Z letošních minim stouply ceny ropy na počátku června až o výrazných 80 %. Závratný cenový vzestup je do značné míry korekcí předchozího prudkého propadu v důsledku masivního odlivu „chytrých“ peněz, který nebyl plně podložen tržními fundamenty. Na trhu tak došlo v posledních měsících k mnohem menším změnám, že jakým by odpovídaly cenové změny.

Poslední prudký útok býků na ropě se odehrál na počátku června. Kromě pozitivní nálady na komoditách komoditě pomohly také výpadky na straně producentů. Nigérie, Libye a Kanada prošly neplánovaný poklesem produkce, které výrazně omezily přebytek nabídky na ropných trzích.

Cena Brentu vystoupala až k úrovni 53 dolarů za barel a dostala se tak nejvýše od října minulého roku. S růstem ceny přišly první vlaštovky fundamentů, které ukazují, že producenti se vyšší ceně přizpůsobují.

Zásoby v USA sezónně stále klesají, ovšem nijak výrazným tempem. Pokles počtu aktivních vrtů sledovaný Baker Hughes se v červnu zastavil. Už dvoje týdenní data ukázala mírný nárůst, přitom v tomto roce zaznamenala vzestup pouze 3x. Návrat k poklesu by nepřekvapil, ale dno by mohlo být blíže, než si donedávna trh myslel.

jcks

Navíc postupně mizí faktory, které stály za posledním cenovým vzestupem. Nigerijští rebelové jsou dle dnešních zpráv poprvé svolní k mírovým jednáním. Pokud by byla produkce naplno obnovena, v příštích několika měsících by se trh musel vypořádat s přílivem 500 – 800 tisíc barelů ropy denně. Kanadská produkce se postupně zotavuje z poklesu o více než 500 tisíc barelů ropy denně v květnu v důsledku požárů.

Pokud se cena ropy udrží v blízkosti 50 dolarů za barel, tak nabídka ropy non-OPEC zemí by měla brzké době začít opět růst. IEA zveřejnila ve svém úterním pravidelném reportu informaci, že nabídka non-OPEC zemí v příštím roce opět poroste o 200 tisíc barelů ropy denně.

Do té doby se však očekává další pokles produkce ropy v USA až k 8 mil. barelů ropy denně na konci roku. Zároveň poptávka po palivech by dle odhadů EIA měla letos během letních měsíců dosáhnout na historické rekordy. Výkon globální ekonomiky se zdá být neutrálním faktorem, když po růstu o 3,1 % ve 2015 se očekává vzestup o 3,0 % v tomto roce a o 3,2 % v roce 2017

Ropa už není otloukánkem

Fundamenty se v posledních měsících změnily. Ropa rozhodně nevypadá na ručník do ringu. Ukázalo se, že situace není pro ropné producenty tak špatná, jak se spekulovalo a krátkodobé výpadky těžby v případě jednotlivých zemí mají stále nezanedbatelný pozitivní vliv na cenu.

Aktuální vývoj však zároveň ukazuje, že cenové vzestupy jsou omezené. Potvrzují se názory, že vyšší cena naláká těžaře z břidličných vrstev zpět na trh. Už zhruba před měsícem se objevily zprávy, že první odpadlíci připravují návrat. Ten bude tím rychlejším, čím déle vydrží relativně vysoké ceny.

I když někteří obchodníci vybírají zisky po famózní cestě vzhůru v průběhu posledních měsíců, cenu ropy by to nemuselo výrazně sestřelit. A to ani v případě že se pustí dobyté oblasti v okolí 50 dolarů za barel. Ani pokračování růstu v podobném tempu, jako v posledních měsících, však není kvůli výše zmíněným důvodům reálné. Následující měsíce by na ropě mohly přinést uklidnění.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: