Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Dolar je na páru s eurem nejsilnější od roku 2003, stříbro ve volném pádu

Včerejší zasedání americké centrální banky na trzích rezonuje i dnes a nikde to není více vidět než na americkém dolaru a na drahých kovech. Dolar dnes navázal na svůj včerejší růst a dokonce na EURUSD prolomil support na úrovni loňského minima, což znamená, že je dnes dolar na páru s eurem nejsilnější od roku 2003.
untitled

Zatím je ale stále brzy na to tvrdit, že je support na EURUSD definitivně prolomen. Pokud by však dolar dokázal na své zisky navázat i v nadcházejících dnech, prostor k růstu až na úroveň parity se na EURUSD (alespoň z technického hlediska) rozhodně může pootevřít. Jak jsme uvedli v dnešním ranní komentáři, včerejší Fed výhled pro americký dolar nepochybně zlepšil. Zároveň však musíme dodat, že se trochu obáváme skutečnosti, že s výhledem na trojnásobné zvýšení amerických sazeb již nemůže být fundament na dolaru o moc lepší, což by pro USD do budoucna mohla být jeho největší slabina. Dolaroví býci jsou si však dobře vědomi, že prosincové obchodování pravděpodobně žádnou dramatickou změnu fundamentu nepřinese a tuto příležitost se rozhodli naplno využít.

Své zisky přitom americká měna navyšuje i na ostatních měnových párech. Proti jenu se dnes dokonce USD vyhoupl nad hranici 118 JPY a solidní zisky si připisuje také vůči kanadskému dolaru, na který dnes znovu doléhá výprodej na ropě, která od rána ztrácí další dvě procenta.
untitled1

Ještě divočejší seancí si ale procházejí drahé kovy, na které doléhá nejen sílící americká měna, ale i pokračující růst dluhopisových výnosů, které si s drahými kovy drží v poslední době velmi těsnou negativní korelaci. Extrémní je ale dnešek především na stříbře, které se od rána propadlo už o více než pět procent až pod hranici 16 dolarů za unci. Vysoké sazby a vysoké ceny drahých kovů holt ruku v ruce nejdou.

Na nové fundamenty je čtvrteční seance docela bohatá.

  • Švýcarská centrální banka podle očekávání na měnové politice nic nemění a ponechala sazby na -0,75 %,
  • Německý i francouzský PMI pro výrobní sektor překvapil nečekaným růstem, zatímco služby mrně zklamaly. Kompozitní index PMI pro celou eurozónu ale zůstává beze změny na 53,9b.
    untitled3
  • Britské maloobchodní prodeje rostly podle očekávání o 0,2 % a Bank of England dnes rovněž podle očekávání ponechala sazby beze změny na 0,25 %.
  • Americká inflace v minulém měsíci rostla meziročně podle očekávání o 1,7 %. Jádrová inflace pak mírně zrychlila z 2,1 % na 2,2 %.
  • Filadelfský Fed index výrobní aktivity překvapil nečekaně silným růstem z 7,6b. na 21,5b. a polepšil si i stejný index pro New York, i když jen z 1,5b. na 9b.

Sečteno a podtrženo, data z USA i Evropy jsou dobrá a pouze potvrzují zlepšující se kondici světové ekonomiky. To je podle nás jeden z hlavních důvodů, proč jsou v poslední době akciové trhy schopny bez problémů vstřebávat růst úrokových sazeb a proč je reakce na včerejší Fed na akciích vesměs neutrální.
untitled4

Dnešek již žádné nové fundamenty nepřinese. Nálada na trzích je ale pozitivní a včera nastavený trend na většině trhů podle nás ještě může pokračovat.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: