Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Další makro z Evropy potvrdilo lepšící se kondici eurozóny, trhy zatím vyčkávají

Začátkem týdne to na trzích schytala především britská libra. Té uškodily včerejší vyjádření britské premiérky Theresy May na téma brexitu, o kterém jsme informovali v dnešní minutě s XTB. Celá věc má ale své pokračování. Krátce po jedné hodině odpolední se Mayová svá slova snažila zjemnit a vzkázala, že to neznamená, že by Británii preferovala tvrdý brexit. Libra však a její dodatečné upřesnění prakticky nereaguje a své ztráty z dnešního rána si drží, když se na páru s americkým dolarem prodává aktuálně na nejnižších úrovních od konce loňského října.
untitled1

Na většině ostatních měnových párů dnes ale dolar své pozice pozvolna odevzdává. Opět se daří hlavně komoditním měnám, které tak likvidují své páteční ztráty a trochu překvapivě proti dolaru zpevňuje také japonský jen, který se vrací na dosah hranice 116 USDJPY.
untitled2

Akciové trhy zahajují týden nervózně. Evropské indexy ale ztrácí ve většině případů jen několik desetin procenta a obchodování navíc probíhá na zhruba 80% průměrných objemů z posledních třiceti obchodních seancí. Akcie mají v poslední době jen málo důvodů k hlubší korekce a vzhledem vysoké úrovni ocenění akciových indexů jsou tak pohyby v poslední době relativně mírné.
untitled

Co se nově příchozího makra týká, dočkali jsme se zatím jen několika sekundárních dat z Evropy:

  •  Německá obchodní bilance překvapila dalším vysokým přebytkem. Ten dosahoval v minulém měsíci 21,7 mld. euro a o miliardu překonal většinový konsenzus.
  • Ceny nemovitostí v Británii začínají znovu stoupat. V prosinci rostly podle halifax indexu o 1,7 % proti očekávaným 0,3 %.
  • Sentix index nálady investorů v eurozóně potvrzuje výrazně lepšící se kondici evropské ekonomiky, když rostl na 18,2b. proti konsenzu 12,6b.
  • Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala minulý měsíc beze změny na 9,8 %.

Zejména výsledky Sentix indexu nenechávají nikoho na pochybách, že se situace v Evropě v posledních dvou měsících prudce zlepšila a důvodů k výraznější změně celkově pozitivního sentimentu na trzích je proto minimum. Dnešek jinak už žádné další makro nepřinese a obchodovávání by se tak v podobném duchu mělo nést také během americké seance. Tu zahájily americké akciové indexy pádem, i když pouze o dvě desetiny procenta.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: