Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Co se děje na JPY? Po dlouhých měsících jej začíná dohánět stín uvolnění měnové politiky BoJ

Naši dlouhodobí čtenáři vědí, že optimismem okolo japonské měny dlouhodobě příliš nehýříme. Náš výhled na JPY byl negativní od prvního dne, kdy BoJ před lety začala s masivním kvantitativním uvolňováním (QE) a zůstal negativní i v tomto roce, kdy šel JPY proti nám poté, co Bank of Japan odmítala uvolnit měnovou politiku a dál trochu alibisticky tvrdila (a stále tvrdí), že je dvouprocentní inflace „za rohem“. Nemůžeme proto říci, že jsme překvapeni z toho, co se v posledních několika týdnech děje na JPY, který zdá se konečně po dlouhých měsících začíná doplácet na skutečnost, že ať už se na situaci v Japonsku díváme z jakéhokoli úhlu chceme, stále platí, že Bank of Japan provádí jednu z nejagresivnějších měnových politik na světě.
untitled2
Srovnání růstu bilance Fedu, ECB as Bank of Japan. BoJ v posledních letech jasně vede

Býci na USDJPY tedy začínají získávat znovu převahu a japonská měna ztratila na páru s americkým dolarem od začátku minulého měsíce již více než 8 %. Situace je přitom zajímavá i z technického hlediska, jelikož se USDJPY téměř ukázkově odrazil od důležitého supportu, který fungoval velmi spolehlivě celou první polovinu roku 2014.
untitled
USDJPY

Proč ale začal JPY slábnout tak najednou, když se fundamentální situace na JPY za poslední měsíce téměř nezměnila? Podle našeho názoru prostě obchodníkům došla se silnou japonskou měnou trpělivost. Když se zamyslíme nad důvody, které pomáhaly JPY v růstu celou první polovinu letošního roku, napadá nás pouze jeden, a to překvapivě neflexibilní měnová politika Bank of Japan. Vzpomeňme, že ještě začátkem letošního roku byl trh přesvědčen o tom, že Bank of Japan již brzy navýší svůj program kvantitativního uvolňování, jelikož se jí nepodaří dosáhnout inflačního cíle. Nic takového se ale nestalo. BoJ deflaci proti všem poučkám ignorovala a JPY rázem získal silný argument k růstu.

Dnes je však situace proti začátku roku zcela odlišná. Od Bank of Japan se momentálně téměř nic nečeká, ale banka zároveň stále pokračuje v již tak velmi agresivním kvantitativním uvolňování, které je co do poměru k velikosti ekonomiky mnohem větší, než jaké dříve prováděl Fed a jaké v současnosti provádí ECB. Extrémně uvolněná měnová politika tak prostě japonskou měnu začala znovu dohánět. Bank of Japan by JPY býkům dnes mohla pomoci pouze tím, pokud by začala signalizovat ochotu k ukončení QE, což je ale v situaci, kdy si Japonsko prochází deflací, vysoce nepravděpodobné. Šance na další uvolnění měnové politiky naopak stále žije a už jen z těchto důvodu se příliš nelze divit tomu, že býci na USDJPY postupně začínají konečně znovu získávat převahu nad medvědy.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: